Zákon o (ne)podporovaných zdrojích energie

Poslanecká sněmovna bude dnes projednávat zákon „o podporovaných zdrojích energie“ vetovaný prezidentem Klausem.

Zákon, který zavádí stropy na podíl podporovaných zdrojů, je podstatnou změnu politiky státu v oblasti obnovitelných zdrojů energie a v důsledku znamená významné omezení jejich rozvoje. Přitom méně čistých zdrojů bude u nás znamenat větší znečištění, silnější závislost na ruském plynu a vyšší účty za energie v budoucnu. Ať už hlasování dopadne jakkoliv, jedná se o další signál, který znejistí investory do inovací v České republice.

Hnutí DUHA ve své iniciativě naopak požaduje dlouhodobě předvídatelnou energetickou politiku. Prosazuje nový zákon, který stanoví, jakým tempem bude Česko snižovat svou závislost na drahých fosilních palivech – krok po kroku, rok po roku. Nastaví tudíž jasné mantinely pro investice do čisté energetiky, aby státní úředníci nedělali otočky ode zdi ke zdi. Sníží se tak účty domácnostem, posílí lokální ekonomika a srazí naše závislost na dovozu ropy a plynu.

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Omezení podpory čisté energie je krátkozraké a hraje do karet pouze uhlobaronům a ostatním obstarožním hráčům v energetice. Čistá energetika je levnější a levnější, zatímco fosilní paliva dražší a dražší. Naši zákonodárci nás zbytečně vystavují svévoli vládců Kremlu a nevyzpytatelným náladám trhů."

„Tenhle zmatek ‚ode zdi ke zdi‘ musí skončit. Parlament by měl podle úspěšného britského vzoru zákonem stanovit, jakým tempem chceme snižovat svoji závislost na drahých fosilních palivech – a tím startovat investice do chytrých domácích řešení, jako je čistá energetika.“

Ilustrační foto: photospin.com

 

Šítky aktuality: