Vláda v pondělí projedná konec spalování uhlí. Rok 2038 je už zcela nereálný

V pondělí 24. květina se vláda vrátí  k otázce odklonu České republiky od spalování uhlí a znovu projedná podklady od Uhelné komise. Vyplývá do z doplnění programu vlády, které bylo zveřejněno na webu vlády [1].

Ministr průmyslu Karel Havlíček navrhnul odklon od uhlí až v roce 2038. Ale sedm ze 14 členů a členek vlády oponovalo návrhu již v meziresortním připomínkovém řízení a podpořilo rychlejší scénář odklonu od uhlí v roce 2033, který Uhelná komise také propočítala. Kromě Ministerstva životního prostředí šlo také o resorty zahraničí, vnitra, kultury, školství, práce, práce a sociálních věcí, ale také financí (v čele s vicepremiérkou Alenou Schillerovou). Za rok 2038 se výslovně postavilo kromě Ministerstva průmyslu a obchodu jen Ministerstvo obrany. Rok 2033 také preferuje větší část veřejnosti (45%) oproti roku 2038 (32 %). [2]

Nezávislá studie společnosti Ember ukázala, že odklon uhlí je možné v ČR zvládnout již do roku 2030 [3]. Nahrazování uhlí během příštích pěti až deseti let by navíc dle studie Bloomberg New Energy Finance bylo pro Česko ekonomicky optimální [4], neboť výroba z uhlí se rychle prodražuje z důvodu růstu ceny emisních povolenek. Na toto období také budou k dispozici peníze na modernizaci energetiky a spravedlivou transformaci ekonomiky uhelných krajů.

Včera zveřejnila svoji novou strategii firma ČEZ, kde plánuje výrazně rychlejší útlum uhlí, než předpokládala dříve a naopak expanzi výroby z obnovitelných zdrojů [5].

Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA a bývalý člen Uhelné komise, řekl:
“Vláda se konečně vrátí k rozhodování o konci uhlí v Česku. Ministr průmyslu Karel Havlíček s návrhem na rok 2038 narazil na odpor poloviny ministrů, včetně těch za ANO, jako je vicepremiérka Alena Schillerová. Narazil také na ekonomickou realitu. Počítal s cenou emisní povolenky 30 Euro v roce 2030, ale ona stojí přes 50 Euro už nyní. Vláda by v této situaci měla jasně odmítnout rok 2038 a podpořit výrazně rychlejší harmonogram odklonu od uhlí, který je technikcy možný a ekonomicky optimálnější.”

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, říká:
“Svět se hodně změnil od února, kdy ministr Havlíček nesl návrh na konec uhlí v roce 2038 na vládu poprvé. Cena emisní povolenky drtí uhelný průmysl. ČEZ se do roku 2030 zbaví téměř veškeré své uhelné kapacity. A i to Německo, kterým se Havlíček tolikrát zaklínal, skončí s uhlím dříve než v roce 2038. Konec uhlí proběhne v následujících deseti letech, ať už se to Havlíčkovi líbí, nebo ne.”