Václav Havel se zastal obcí ohrožených doly

Hnutí DUHA přivítalo a podpořilo dopis bývalého prezidenta Václava Havla předsedovi vlády, ve kterém se zastal obyvatel severočeských obcí ohrožených uhelnými doly [1].
Martin Ander, ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Václav Havel mluví z duše tisícům lidí, kteří podporují obyvatele Horního Jiřetína a Černic v boji o zachování jejich domovů. Petici naší ústecké pobočky už podepsaly tisíce lidí a třetina obcí v kraji ohrožené vesnice podpořila."
"Bourání obcí je silně nepopulární nejen na Ústecku. Pro velkou část české společnosti je obětování několika tisíc lidí dolům nepřijatelné. Ústecký kraj po desetiletí slouží zbytku republiky jako zdroj energie a platí za to doslova dusivou kombinací povrchových dolů a uhelných elektráren. Předseda vlády si musí vybrat, zda dává přednost lidem, nebo uhelným lobbistům. Práci pro lidi v Podkrušnohoří lze zajistit i lépe než za cenu dalšího bourání domovů jejich sousedů."
 
Poznámky:
[1] Kompletní dopis: www.vaclavhavel.cz/index.php?sec=4&id=3
[2] Fakta k dopisu:  
Václav Havel už v prosinci 1992 navštívil tehdy právě bourané Libkovice. Vesnice byla vystěhována a zdemolována úplně zbytečně: nikdy se zde netěžilo a těžit ani nebude.
 
Premiér řekl, že vláda během několika týdnů chce rozhodovat, zda zruší ochranu Horního Jiřetína a Černic na Mostecku před rozšiřováním uhelných dolů. Ochranu vyhlásili ministři v roce 1991.
 
ČEZ loni vyvezl asi 27 % své výroby elektřiny. Zdraví škodlivé exhalace i krajina zničená povrchovými doly zůstávají doma. Malá Česká republika je podle Mezinárodní energetické agentury šestým největším exportérem elektrické energie na světě.