Tykač by za OKD zaplatil státním uhlím. Obchod s ním by mohl ohrozit domovy lidí na Mostecku

Podezřelý zájem majitele hnědouhelných dolů v severních Čechách Pavla Tykače o krachující společnost OKD vzbuzuje u Hnutí DUHA celou řadu otázek. Pro kontroverzního finančníka a uhlobarona to může být způsob, jak znovu otevřít uzavřenou debatu o limitech těžby hnědého uhlí na velkolomu Československé armády. Argumentoval by tím, že potřebuje prolomením limitů a bouráním měst a obcí zvýšit zisky hnědouhelných firem, aby mohl financovat neekonomickou těžbu černého uhlí a zachránit práci pro horníky.

Přitom si Pavel Tykač a jeho společníci za čtyři roky vlastnění hnědouhelných dolů díky nízkým poplatkům z vytěženého hnědého uhlí odvedli z nástupnických firem Mostecké uhelné 17 miliard na dividendách a státu nechali jen 0,4 miliardy [1].

Vláda dlouhodobě nehorázně nízké poplatky za těžbu uhlí (1,5 procenta) zvedla teprve nedávno a na pouhá tři procenta. Navíc se nebudou moci v příštích pěti letech zvyšovat (s čímž ministerstvo průmyslu původně kalkulovalo). Poslanci totiž vládě – přestože má koalice ve sněmovně pohodlnou většinu – udělali čáru přes rozpočet, když v novele horního zákona schválili pětileté moratorium na zvyšování poplatků.

Zarážející jsou také zprávy o součinnosti uhlobarona Tykače s hornickými odbory ve věci OKD. Severočeská odnož stejného odborového svazu vehementně prosazovala prolomení limitů těžby a bourání obcí kvůli uhlí. Zároveň stejný odborový svaz vystoupil proti zvýšení poplatků z těžby hnědého uhlí, které přitom mohlo státu pomoci řešit sociální situaci horníků i na Ostravsku. A do třetice – jen zanedbatelné protesty vyvolalo propouštění tisíců lidí z bývalé Mostecké uhelné, jejíž rozdělením vznikly současné firmy Czech Coal a Severní energetická.

Dolování severočeského hnědého uhlí přitom v blízké době skončí jen na velkolomu ČSA, další lokality (Vršany, Bílina, Důl Nástup Tušimice atp.) mají pokračovat v těžbě ještě dlouhou dobu. Stát má proto stále velkou šanci získat zrušením moratoria na zvyšování poplatků z těžby a jejich následným několikanásobným zvýšením dostatek financí na to, aby řešil situaci OKD i dalších horníků a nemusel se pouštět do rizikového obchodu s Pavlem Tykačem.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Díky nízkým poplatkům v historii a zákazem jejich zvyšování v budoucích pěti letech je uhlobaron Pavel Tykač ve výhodné situaci. Dobře ví, že těžba hnědého uhlí bude vynášet. Nyní má sice zálusk na ztrátovou těžbu černého uhlí, ale není to jen záminka, aby prosazoval prolomení limitů na velkolomu ČSA, které by mu přineslo stovky miliard? Všechny argumenty pro prolomení limitů se ukázaly jako nesmyslné a vláda mu nevyhověla. Není jeho novým plánem vzít si severomoravské horníky jako rukojmí a po prolomení limitů se jich zbavit stejně, jako to udělali předchozí vlastníci OKD?“

„Stát by neměl riskovat rizikový podnik s člověkem, který ho už několikrát přechytračil a obohatil se na veřejný účet. Vláda se do rizikového podniku pouštět ani nemusí. Bezpečnější cesta je zrušit moratorium na zvyšování poplatků z těžby hnědého uhlí, státního nerostného bohatství. Naopak by je měla několikanásobně je zvýšit a s vyššími výnosy z těžby uhlí pak financovat situaci horníků OKD.“

 

Kontakt:

Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279731 465 279, email jan.pinos@hnutiduha.cz,

 

Poznámky:

[1] Podle výročních zpráv uložených v obchodním rejstříku si v letech 2009 až 2012 z následnických firem bývalé Mostecké uhelné (Vršanská uhelná, a.s., Litvínovská uhelná, a.s., nyní Severní energetická, a.s. a Czech Coal Services, a.s.) jejich tři majitelé (Tykač, Dienstl a Fohler) vyvedli na dividendách 17 miliard korun. Zdroj: Výroční zprávy společností Vršanská uhelná, a.s., Litvínovská uhelná, a.s. / Severní energetická, a.s. a Czech Coal Services a.s., a Czech Coal, a.s. za roky 2009–2012 v obchodním rejstříku.

 

Šítky aktuality: