Šetřit a vyrábět si elektřinu se musí vyplácet

Ekologové diskutovali v Brně s šéfy ERÚ. Návrh elektrických tarifů nesmí poškodit šetrné domácnosti

S předsedkyní Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenou Vitáskovou přišli v Brně o nových tarifech elektřiny včera večer diskutovat dobrovolníci a sympatizanti Hnutí DUHA. Návrh tarifů by neměl poškodit domácnosti s malou spotřebou. Naopak  by měl motivovat k šetření elektřinou a její samovýrobě.  Veřejný konzultační proces, který předsedkyně ERÚ k novým tarifům vyhlásila, končí za dva týdny.

Debaty v Brně se zúčastnilo asi devadesát lidí. Předsedkyně Vitásková na debatu nepřijela. Zastoupili ji první místopředseda ERÚ Ivan Noveský a ředitel odboru teplárenství René Neděla.

Zástupci ERÚ na otázky Hnutí DUHA mj. odpověděli:
•    ERÚ zapojí do přípravy nového návrhu tarifů všechny skupiny spotřebitelů tak, aby návrh neměl na žádnou z nich negativní dopady,
•    ERÚ zatím neví, na základě čeho bude postaven nový návrh tarifů platný patrně od roku 2019. Na základě velikosti jističů, jako to bylo u předchozího návrhu, to nicméně nebude, přislíbili zástupci ERÚ,
•    ERÚ odmítl kritiku za spojování energetických debat s debatami hnutí Úsvit a Bloku proti islamizaci [1]. Zástupci na vysvětlenou uvedli, že ERÚ je apolitický úřad, a proto prý není problém spojovat debaty šéfky nezávislého regulátora s diskusemi jedné z politických stran(!), a to i na velmi politicky vyhraněné téma.

Návrh nových elektrických tarifů zveřejnila Alena Vitásková letos v lednu po dvou letech příprav
a konzultací se zástupci energetických společností, průmyslu a dalších expertů. Po šesti týdnech však ERÚ návrh v reakci na ostrou kritiku politiků, veřejnosti i médií stáhl.

Veřejnou kampaň proti novým tarifů iniciovalo Hnutí DUHA s partnery hned po zveřejnění návrhu 21. ledna. Společně návrhu vytýkali skokové znásobení paušálních plateb vázaných na velikost jističe, které by znevýhodnilo domácnosti s nižší spotřebou. Poškodilo by také  domácnosti vybavené úspornými spotřebiči vyžadujícími velké jističe, jako jsou například indukční varné desky. Návrh tarifů počítal také se zavedením penalizační platby za to, že si spotřebitel vyrábí elektřinu sám.

Ekologové upozornili, že na takovou změnu by doplatily malé domácnosti seniorů, matek samoživitelek, studentů a další domácnosti s nízkou spotřebou. Na změně by naopak vydělaly velké průmyslové podniky a domácnosti s nadprůměrnou spotřebou. Vládní analýza následně spočetla, že návrh tarifů by poškodil přes 91% podnikatelů.

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu po stažení návrhu pokračuje v diskusních setkáních s občany po celé ČR. Turné má být  ukončeno 30. června.

Spojení debat předsedkyně Vitáskové s antiislámskými a protibruselskými diskuzemi hnutí Úsvit nebylo v Jihlavě první. Náklonnost šéfky apolitického úřadu k hnutí Úsvit novináři i politici opakovaně kritizují. Čerstvý pohled přinesl včera šéfkomentátor Aktuálně.cz zde.

Martin Mikeska, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:
„Přišli jsme se za předsedkyní Vitáskovou ujistit, že další návrh neohrozí domácnosti šetřící elektřinou nebo ty, které si chtějí elektřinu vyrábět samy. Požádali jsme přítomné šéfy ERÚ, aby do přípravy nových tarifů zapojili veřejnost dřív, než návrh upečou s energetiky a průmyslem. Na to jsme bohužel nedostali příliš uspokojivou otázku, takže budeme muset přípravu nových tarifů bedlivě sledovat dál.”


Kontakt:
Jan Piňos, média a komunikace, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz


Poznámky:
[1] Detaily například zde nebo zde.


Šítky aktuality: