„Prosba zákonodárcům“ - třetí benefiční Koncert pro šumavskou divočinu apeluje na poslance

Řada známých umělců se opět spojuje pro záchranu NP Šumava v pondělí 22. září 2014 v Lucerna Music Baru.

Již třetí letošní benefiční „Koncert pro šumavskou divočinu“ s podtitulem „Prosba zákonodárcům“ se uskuteční v pondělí 22. září v 18 hodin v Lucerna Music Baru. Přichází v době, kdy se blíží rozhodnutí poslanců o našem největším národním parku. Známé kapely se tak připojují k apelu řady umělců a známých osobností na zákonodárce [1], aby ochránili vzácnou šumavskou přírodu před těžařskými firmami a krásnou šumavskou krajinu před developery a spekulanty s pozemky. Program koncertu najdete zde:
http://www.hnutiduha.cz/akce/koncert-pro-sumavskou-divocinu-c-3, videopozvánku zde: https://www.youtube.com/watch?v=O402CQpcfQ8&feature=youtu.be, plakátek v příloze.

Koncert opět iniciovali a pořádají kapela Please The Trees (ačkoliv tentokrát vystoupí jen sólo její frontman) a nadšenci spřátelení kolem DIY produkční skupiny Scrape Sound Inc. ve spolupráci s Lucerna Music Barem. Vystoupí na něm řada známých umělců: NAČEVA & Tomáš Vtípil (jinak známý z kapel Urband či DG-307/, sólo JAROMÍR 99 (hlas a duše kapel a projektů jako PRIESSNITZ / Umakart / The Bombers / Alois Nebel / Kafka Band ad.), skupina KILL THE DANDIES!, sólo VÁCLAV HAVELKA III z PLEASE THE TREES, kapela RUDOVOUS, také TRABANDITA, čili šéf skupiny Traband Jarda Svoboda sólo a exkluzivně pro Šumavu elita českého hip-hopu: VLADIMIR 518, LA4 a ORION, JAMES COLE, REFEW & DJ MIKE TRAFIK dohromady jako BIGG BOSS JAM a další.

Jak dokázala právě zveřejněná mapová analýza Hnutí DUHA, za senátním zákonem stojí především zájem o lukrativní pozemky [2]. Dosud chráněná vzácná příroda by se schválením zákona mohla proměnit až na 7 700 stavebních pozemků, které si už předem skoupili velcí podnikatelé, osoby blízké předkladatelům zákona a realitní makléři či advokáti z okolí i velkých měst. Mezi nimi vyniká František Talián, poradce senátora Tomáše Jirsy, hlavního proponenta zákona, který se sám nazývá „králem Šumavy“ a národní park považuje za „zločineckou organizaci“ škodící přírodě [3]. 

Hnutí DUHA proto také zveřejnilo seznam krásných a známých míst, jejichž kouzlo by podlehlo výstavbě a dřevorubcům.  Zástavbou by byla ohrožena malebná krajina nad Čeňkovou pilou, na Filipově Huti, v Novém Údolí a u Modravy, kácením pak takové klenoty, jako jsou rašeliniště světového významu v okolí Kvildy a Horské Kvildy a v Modravských slatích nebo pohádkově opuštěný kaňon divoké řeky Křemelné, kde se scházejí rysi a prohánějí vydry [4]. 

Pokud by poslanci přijali senátní návrh, umožnili by novou výstavbu až na dvou třetinách NP. Většina parku by podle tohoto zákona byla méně a hůře chráněná, než běžný komerční les.

Lidé, kteří chtějí podpořit šumavskou přírodu proti zájmům těžařů, developerů a spekulantů s pozemky, mohou stále podepsat petici online na adrese: http://www.hnutiduha.cz/petice/ nebo na petičních stáncích a psát poslancům např. prostřednictvím stránky: http://hnutiduha.cz/srdce/.   
Vstupenky na benefiční koncert lze zakoupit v předprodeji za 150 korun (+ distribuční poplatek) v sítích Eventim, Ticketpro, Ticketportal a Tisketstream, bez poplatku na pokladně klubu Lucerna Music Bar. V den konání akce bude vstupenka k dostání na místě v ceně 250 korun.

Ondřej Šturma (Scrape Sound Inc.), jeden z iniciátorů a hlavních organizátorů série Koncertů koncertů pro šumavskou divočinu, řekl:
„Nechoďme okolo horké kaše – situace je opravdu vážná! Senát schválil návrh zákona, jenž může být pro náš největší přírodní klenot, Národní park Šumava, ve svém důsledku likvidační, a to zcela reálně. Tento zákon neponechává vůbec žádné místo, kde by zůstala divoká příroda, kterou lidé budou pouze navštěvovat – tedy účel, kvůli němuž se národní parky všude na světě zřizují. Proto na vás apelujeme, ozvěme se společně proti tomuto návrhu zákona, a když už nic jiného, nebuďme ostudou před celým světem: Zatímco zvláště v západní Evropě anebo např. na obou amerických kontinentech se národní parky rozšiřují a vznikají stále nové – Česká republika se chystá k pravému opaku. Přijďte nejen prožít skvělý hudební večer, ale hlavně se také dozvědět, co můžete pro danou věc udělat i vy sami.”

Jaromír Bláha, expert na ochranu lesů z hnutí DUHA, řekl:
„Podpora známých kapel a umělců, kteří z vlastní iniciativy a na vlastní náklady uskutečňují letos už třetí koncert pro šumavskou divočinu, je pro všechny milovníky našeho největšího národního parku velkým povzbuzením a pro jeho obhájce ohromnou podporou. Třetí koncert s podtitulem „prosba zákonodárcům“ se uskuteční v době, kdy se blíží poslanecké projednání senátního návrhu zákona o Šumavě, jehož schválení by znamenalo likvidaci NP.“

„Naše právě zveřejněná mapová analýza ukázala, že za senátním zákonem stojí především zájem o lukrativní pozemky. Dosud chráněná vzácná příroda by se schválením zákona proměnila teoreticky až na 7700 stavebních pozemků, které si už předem skoupili velcí podnikatelé, lidé blízcí předkladatelům zákona a realitní makléři z dalekého okolí i Prahy, například František Talián, poradce senátora Tomáše Jirsy, hlavního proponenta zákona. Proto
jsme i zveřejnili seznam krásných a známých míst, jejichž kouzlo by podlehlo výstavbě
a dřevorubcům.“

„Pokud by poslanci přijali senátní návrh, umožnili by novou výstavbu až na dvou třetinách NP. Většina jeho území by podle tohoto zákona byla méně chráněná než běžný komerční les. „Pokud senátoři chtějí skutečně národní park zrušit, měli by to říct férově rovnou, a ne to halit do rádoby zákona. Doufáme, že ho poslanci smetou ze stolu a připraví rozumnější pravidla, která zajistí ochranu divoké přírody i prosperitu místních obcí.“  

Kontakty:
Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] Petici za dobrý zákon o Národním parku Šumava, kterou 3. září předalo Hnutí DUHA Poslanecké sněmovně, podepsalo již 41 667 obdivovatelů tamější přírody. Petici podpořila řada respektovaných osobností kulturního a veřejného života, například: Jiří Suchý, Věra Čáslavská, Ivan Trojan, Jan Hřebejk, Eva Kantůrková, Jiří Žáček, Ondřej Neff, Václav Havelka, Monika Načeva, Bára Hrzánová, Tom Kočko, Zdenek Merta, Ladislav Gerendáš, Miloslav Stingl, Olga Sommerová, Boris Hybner, Alois Švehlík, Sára Saudková, Erazim Kohák, Martin Bursík, Josef Fanta, Karel Janeček, členové činohry Národního divadla Saša Rašilov, Vladimír Javorský, Jiří Štěpnička, Jan Novotný, Filip Rajmont a Rudolf Stärz a další.
[2]  http://www.hnutiduha.cz/aktualne/senatni-zakon-o-np-skryty-najezd-krale-...
[3] „Sám o sobě mluví jako o „králi Šumavy“. František Talián je považován za největšího vlastníka pozemků v regionu. A rád by tamní národní park úplně zrušil. Označuje jej za „zločineckou organizaci“, před níž je třeba „šumící a zurčící“  Šumavu uchránit…. „Moje království sahá od Stožce po Kvildu,“ říká. Výčet jemu připsaných položek v katastru nemovitostí, mezi něž patří mimo jiné deset zdejších hotelů a penzionů, je impozantní. A přibývají další.“ Z článku Pán Šumavy, MFD, 28.6.2013
[4]  http://www.hnutiduha.cz/aktualne/nova-publikace-10-z-nejkrasnejsich-mist...

Šítky aktuality: