Příroda dnes vyhrála nad politikařením, Evropský parlament podpořil tzv. Zákon na obnovu přírody

Štrasburk/Brusel 12. července 2023 – Evropský parlament dnes v přelomovém hlasování podpořil právně závazné cíle na obnovu zničené evropské přírody. Nařízení o obnově přírody - první významný právní předpis na ochranu biologické rozmanitosti v EU za posledních 30 let a první na obnovu přírody na světě - odolal silnému odporu konzervativních a pravicových poslanců. Pozitivní výsledek byl ale vykoupen řadou oslabujících kompromisů, včetně odstranění cílů pro podporu polních ptáků nebo krajinných prvků. Konečné znění zákona bude dohodnuto po jednáních mezi zástupci Evropského parlamentu, vládami členských států a Evropskou komisí.

 

 Jan Freidinger z Greenpeace k tomu řekl: „Dnešní hlasování není jen vítězstvím pro přírodu, ale především pro všechny obyvatele EU. Na zdravé a odolné přírodě závisí naše ekonomika, zemědělství i kvalita života. Bez zdravé a odolné přírody nemáme šanci v době stupňující se klimatické krize na dobré životní podmínky. Je povzbuzující, že řada českých europoslanců ukázala odvahu a hlasovala pro přírodu a neztotožnila se s pozicí své frakce. Méně povzbudivé je, že europoslanci původní návrh Komise výrazně oslabili“       


Zdeněk Vermouzek z České společnosti ornitologické komentuje: „S postupující krizí přírodní rozmanitosti i klimatu si uvědomujeme svoji závislost na přírodě čím dál naléhavěji. Schválení zákona o obnově přírody nám dává šanci začít nový život – obrazně i doslova, tedy tam, kde už skoro žádný nezůstal. Je velice potěšující, že většina poslanců, včetně některých konzervativních, nepodlehla falešným argumentům a přes vysoce zpolitizovanou diskusi hlasovala pro obnovu přírody a budoucí prosperitu Evropy. Každé euro investované do obnovy přírody se vrátí minimálně 8x.“  


Martin Rexa z Hnutí DUHA k tomu řekl: „Podpoření návrhu na obnovu přírody je důležitým politickým momentem, který může nasměrovat Evropu k žitelnější budoucnosti. Bohužel se však ukázala síla dnes možná nejmocnější lobby, totiž agroprůmyslové lobby, která přesvědčila i některé vládní poslance, aby odstranili ze znění zákona cíle pro šetrnější zemědělství. Jako by snad zemědělství a zemědělská krajina byly svět sám o sobě. Například polní ptáci tak utřou. Je nyní na Radě EU včetně ministra Hladíka, aby cíle pro šetrnější zemědělství v jednání s Evropským parlamentem ve finálním znění zákona udrželi.“


Cílem návrhu Evropské komise je do roku 2030 obnovit degradovanou přírodu na 20 % pevninských a mořských oblastí v EU a do roku 2050 na všech degradovaných oblastech. V 

roce 2021 Evropská agentura pro životní prostředí zjistila, že 81 % ekosystémů v EU je ve "špatném" stavu. Zákon o obnově přírody se tak stane jedním ze dvou klíčových pilířů strategie EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030 – ochrany přírody a její obnovy – a vůbec prvním právním předpisem výslovně zaměřeným na obnovu evropské přírody.


Vědci, ekologové, průmysl obnovitelných zdrojů energie a další podnikatelské skupiny vyjádřili návrhu Evropské komise na obnovu přírody podporu. Podporu nařízení vyjádřila i celá řada českých nevládních organizací a vědců ve své Výzvě za přírodu.   


Více než 6 000 vědců vyjádřilo své znepokojení nad nepřesnostmi a dezinformacemi, které šíří odpůrci zákona o obnově přírody, včetně falešných hrozeb pro potravinovou bezpečnost a zaměstnanost a podpořilo přijetí zákona.


Nařízení na obnovu přírody bylo i jedním z priorit českého předsednictví a česká vláda ho podpořila i na nedávném jednání Rady ministrů životního prostředí. Přesto někteří europoslanci vládních stran – Tomáš Zdechovský, Veronika Vrecionová, Evžen Tošenovský a Michaela Šojdrová hlasovali pro odmítnutí návrhu. Pozitivním překvapením bylo, že pro odmítnutí nehlasoval Alexandr Vondra, Dita Charanzová a Martina Dlabajová. Návrh na odmítnutí o 12 hlasů neprošel a v závěrečném hlasování obnovu přírody podpořili: Stanislav Polčák, Michaela Šojdrová, Tomáš Pospíšil, Luděk Niedermayer, Alexandr Vondra, Radka Maxová, Marcel Kolaja, Mikuláš Peksa a Markéta Gregorová.    


Příloha: Hlasování českých europoslanců a europoslankyň 


V prvním hlasování se hlasovalo o tom, zda parlament celý návrh nařízení odmítne. S výsledkem + 312, - 324, / 12 hlasování neprošlo.

Prostřední sloupec ukazuje hlasování o odstranění článku 9, který obsahuje cíle na obnovu populací polních ptáků nebo obnovu vysoce biodiverzitních krajinných prvků. Hlasování uspělo s výsledkem + 336, - 313, / 6.

V posledním hlasování se hlasovalo, zda výsledný text po schválení a odmítnutí všech pozměňovacích návrhů Evropský parlament pošle do tzv. trialogů, tedy jednání s Evropskou komisí. Hlasování uspělo s výsledkem + 336, - 300, / 13.


Europoslanec/europoslankyně 

Odmítnutí zamítnutí zákona na začátku hlasování

Odstranění cílů pro udržitelnější zemědělství (čl. 9)

Podpoření kompromisního textu na konci hlasování

ANO-Renew
Dita Charanzová 

/

+

/

Martina Dlabajová 

/

+

/

Martin Hlaváček 

+

+

-

Ondřej Knotek

+

+

-

Ondřej Kovařík

+

+

-

ČSSD/S&D
Radka Maxová

/

-

+

ODS-ECR
Jan Zahradil

nepřítomen

+

nepřítomen

Alexandr Vondra

/

+

+

Evžen Tošenovský

+

+

/

Veronika Vrecionová

+

+

-

Piráti-Greens/EFA
Marcel Kolaja

-

-

+

Markéta Gregorová

-

-

+

Mikuláš Peksa

-

-

+

TOP 09/EPP
Luděk Niedermayer

-

-

+

Jiří Pospíšil

-

+

+

STAN/EPP
Stanislav Polčák

-

/

+

SPD/ID
Hynek Blaško

+

+

-

Ivan David

+

+

-

KDU-ČSL/EPP
Tomáš Zdechovský

+

+

-

Michaela Šojdrová

+

+

+

KSČM/The Left
Kateřina Konečná

nepřítomna

+

nepřítomna