Posluchači vyprodaného Koncertu pro šumavskou divočinu č. 7 vyzývají senátory k dobrému zákonu o národních parcích a ochraně české divoké přírody

Pozítří, tedy právě v den, kdy budou senátoři hlasovat o vládní novele zákona o národních parcích, zahrají na podporu ochrany české divoké přírody známé hudební skupiny Priessnitz a Tata Bojs. Vystoupí na již sedmém Koncertu pro šumavskou divočinu v pražském Lucerna Music Baru. Koncert je již několik dní vyprodán.

Hudebníci vyzývají senátory k přijetí dobrého zákona o národních parcích a doplnění konkrétních záruk - termínů, do kdy bude alespoň polovina jejich území přísně chráněna jako divoká příroda. Takový cíl – ovšem bez konkrétního časového termínu – má totiž být nově podle novely zákona schválené v prosinci Sněmovnou posláním národních parků.

Hudební kapely a organizátoři koncertu vítají dosavadní schvalování zákona. Ten loni v prosinci drtivou většinou schválila poslanecká sněmovna [1]. Oceňují, že novela prošla Sněmovnou v kvalitní podobě. Byl přijat například i pozměňovací návrh na úplný zákaz rozprodeje státních pozemků na celém území národních parků, což zabrání novým spekulacím. Hudebníci však upozorňují, že dokud zákon nebude definitivně schválen Senátem a podepsán prezidentem, není vyhráno. Navíc na senátory apelují, aby zákon ještě vylepšili, a to přijetím již zmíněných konkrétních termínových záruk ochrany divoké přírody na polovině území národních parků [2, 3].

Středeční akce je již sedmým pokračováním šňůry koncertů pro šumavskou divočinu. Ty se konají pravidelně již několik let jak v Praze, tak přímo v Pošumaví. Na podporu šumavské divočiny na nich vystoupily již desítky lokálních i celorepublikově známých kapel i sólových hudebníků. Svými koncerty všichni účastníci podporují také dlouholeté aktivity Hnutí DUHA v ochraně národního parku Šumava i české divočiny jako takové [4].

Martin Voráč, expert na ochranu přírody Hnutí DUHA, řekl:
„Podporu pro ochranu divoké přírody na Šumavě i v dalších národních parcích ze strany hudebníků i fanoušků velmi vítáme. Pořadatelé zvolili opravdu skvělý den – právě ve středu budou senátoři hlasovat o novele zákona o národních parcích. Spolu s hudebníky na ně apelujeme, aby podpořili návrh zákona schválený poslanci a dále jej vylepšili o konkrétní termíny, do kdy bude chráněna divoká příroda na polovině území národních parků. Současně je vyzýváme k zamítnutí všech negativních návrhů, které by ochranu divoké přírody i krajiny národních parků jakkoliv oslabily. I takové hrozby se totiž objevily. Jde především o návrhy senátora Jaroslava Větrovského (ANO), které byly podpořeny i Ústavně-právním výborem Senátu.“

Kontakt:

Jan Piňos, média a komunikace, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz


Poznámky:

[1] http://hnutiduha.cz/aktualne/poslanci-odhlasovali-nova-pravidla-pro-naro...

[2] https://www.musicbar.cz/program/tata-bojs-hraji-beneficni-koncert-pro-su...

[3] https://www.facebook.com/events/105618493267577/?active_tab=about

[4] Hnutí DUHA usiluje o ochranu ostrovů divoké přírody v české krajině i mimo národní parky ve svém projektu Česká divočina (www.ceskadivocina.cz)Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz       www.eeagrants.cz


Podpořeno nadací Euronatur. www.euronatur.org


 

Šítky aktuality: