Poslanci smetli senátní zákon o Šumavě, který ohrožoval národní park i prosperitu obcí

Ukázali tak, že pozemkoví spekulanti a dřevorubci nemají v národním parku místo.

Poslanci a poslankyně právě v prvním čtení zamítli senátní návrh zákona o Národním parku Šumava, který připravilo několik senátorů kolem jihočeského Tomáše Jirsy (ODS). Zákon by otevřel náš největší národní park spekulantům s pozemky a těžařským firmám. Pro zamítnutí hlasovalo 93 poslanců (TOP, Úsvit, ANO a většina ČSSD), proti zamítnutí jich bylo 42 (ODS, KSČM a část KDU) [1].

Hnutí DUHA a vědci už dříve upozornili, že senátní zákon rozšiřoval v okolí obcí III. zónu národního parku (tedy území, kde se může po změně územního plánu stavět) na pozemky dříve skoupené lidmi z okolí politiků a realitními firmami. Zákon by také umožnil kácet za určitých podmínek na celém území národního parku a stejně tak i lovit všude mimo obce. Ochranu přírody navrhovali senátoři srazit pod úroveň ochrany v běžných hospodářských lesích [2].

Renomovaná britská poradenská společnost EFTEC spočetla, že směřování parku podle senátního zákona by poškodilo současné i budoucí pracovní příležitosti vázané na turismus jakož i mezinárodní pověst Šumavy a podkopalo by dnešní prosperitu obcí [3].

Za ochranu šumavské přírody se postavilo přes 43 tisíc lidí, kteří podepsali Petici za dobrý zákon o Národním parku Šumava a předali ji poslancům [4].

Jaromír Bláha, expert na ochranu lesů z Hnutí DUHA, řekl:

„Poslanci a poslankyně hodili likvidační návrh senátorům a senátorkám na hlavu a vzkázali tak ministru životního prostředí Richardu Brabcovi, že chtějí zákon, který lépe ochrání krásnou a unikátní šumavskou přírodu. Takový zákon dle ekonomických propočtů také zajistí pokračování a posílení prosperity šumavských obcí. Poslancům za to patří poděkování naše, návštěvníků parku i zvířat, rostlin a veškerého života, který má v divoké šumavské přírodě svůj domov.“

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Dnes nešlo ve sněmovně zdaleka jen o ochranu přírody, ale o test vládní koalice a hlavně všech slušných politiků, bez ohledu na stranickou příslušnost. Zamítnutí senátního zákona znamená zastavení nájezdu na státní pozemky.“

Kontakt:

Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279731 465 279 , jan.pinos@hnutiduha.cz

Poznámky:

 [1] http://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?g=59928

 [2] http://www.hnutiduha.cz/publikace/prachobycejny-najezd-na-statni-pozemky

 [3] http://www.sumava-kurovec.cz/include/EFTEC%20souhrn%20studie.pdf

 [4] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/poslanci-vyboru-pro-zivotni-prostredi-odmitaji-senatni-navrh-zakona-o-sumave

Šítky aktuality: