Poslanci odmítli škrtat právo občanů mluvit do svého okolí

Ekologické organizace přivítaly, že poslanci dnes v klíčovém hlasování odmítli škrtnout v zákoně právo občanů vyjadřovat se k plánům na nové doly, kamenolomy nebo těžbu ropy ve svém sousedství.
Změnu navrhl poslanec Vlastimil Aubrecht (ČSSD, Ústecký kraj). Paragraf, podle kterého se lidé mohou vyjadřovat k povolování plánovaných velkých projektů ve své obci, by se podle jeho plánu přestal vztahovat na těžbu nerostných surovin.
Obdobně by z něj byla vyloučena důležitá povolovací řízení, ve kterých se rozhoduje o pravidlech stanovených lesním a mysliveckým zákonem.
Hnutí DUHA a Zelený kruh v Poslanecké sněmovně lobbovaly proti návrhu.
Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:
„Současná sněmovna už poněkolikáté potvrdila, že se škrtáním občanských práv v ekologických zákonech prostě nesouhlasí. Rozhodnutí se bude vnímat jako velké vítězství ekologických organizací, ale je důležité především pro kvalitu života každého z nás. Právo vyjadřovat se k novému dolu nebo kamenolomu v sousedství obce musí patřit mezi demokratické samozřejmosti."
Eva Tylová ze Zeleného kruhu řekla:
„Jsem ráda, že poslanci ocenili význam účasti veřejnosti ve správních řízeních zamítnutím návrhu poslance Aubrechta, který ji měl v zákoně omezit.“