Policie po vyšetřování potvrdila, že Drobil lhal

Policie při vyšetřování potvrdila, že exministr životního prostředí a současný místopředseda ODS Pavel Drobil lhal, když tvrdil, že některé české solární elektrárny vyrábějí proud v noci a jejich majitelé podvádějí.

Drobil před necelými dvěma roky v rozhovoru pro Právo řekl, že „u nás některé fotovoltaické elektrárny vyrábějí elektřinu i v noci. To znamená, že na ně někdo z dieselagregátů svítí anebo se ty agregáty přímo napojí do sítě a je to prosím vydáváno za solární energii...“ [1].

Ale policie, která údajné podvody vyšetřovala, zjistila, že si tehdejší ministr celou historku vymyslel. Sdělila to v dopise Hnutí DUHA.

Ministerstvo životního prostředí totiž policistům potvrdilo, že o žádném takovém případu neví a Drobilovo tvrzení prý „vycházelo z obecné roviny“ [2].

Policie případ vyšetřovala na základě trestního oznámení Hnutí DUHA, které ji upozornilo, že takový podvod by škodil využívání domácích, čistých zdrojů energie [3]. Namísto zelené elektřiny by se totiž energie vyráběla z dovážené ropy.

Ministerstvo životního prostředí už dříve napsalo ekologickému sdružení Calla, že Drobilovo vymyšlené udání „bylo myšleno jako nadsázka“ [4].

Česká republika má velké – ale nevyužité – příležitosti k výrobě energie v solárních panelech na střechách domů. Mezinárodní energetická agentura nedávno uvedla, že výrobní náklady na panely v některých zemích klesly o 75 procent během tří let [5].

Hnutí DUHA prosazuje, aby stát více podporoval malé solární elektrárny na střechách domů a továren.

Podvádět, vyrábět elektřinu naftovým agregátem a prodávat ji jako solární energii by se ve skutečnosti vůbec nevyplatilo. Kvůli drahé naftě by výrobní náklady byly několikrát větší než výkupní cena. Poukázala na to Česká agentura pro obnovitelné zdroje energie [6].

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Exministr Drobil výslovně tvrdil, že takové případy jsou. Přitom očividně o žádných nevěděl. ‚Vycházelo z obecné roviny‘ je docela trapná výmluva. Prostě lhal.“

„ODS by měla namísto hloupých pomluv raději podporovat malé solární elektrárny na střechách domů nebo továren. Tisíce nevyužitých střech jsou promarněnou příležitostí, jak vyrábět domácí a čistou energii – a tím snižovat naši závislost na dražších a dražších fosilních palivech. Ale vláda právě takové chytré projekty v nedávno schváleném zákoně stopla a udusila.“

„Potřebujeme dospělou debatu o chytré ekonomice a čisté energetice. Politici si musí zvyknout, že si nemohou vycucat z prstu jakoukoli lež, která je napadne, a prostě ji plácnout do novin.“

Hnutí DUHA ve své iniciativě Velká výzva prosazuje nový zákon podle úspěšného britského vzoru, který stanoví, jakým tempem se Česko bude zbavovat své závislosti na fosilních palivech. Rozhýbe totiž chytrá řešení, jako je zateplování domů, solární panely na střechách, obecní výtopny na biomasu nebo rychlé železnice.

Sníží tak účty domácnostem, posílí ekonomiku a srazí naši závislost na dovozu energie. Více na www.velkavyzva.cz.

Poznámky:

[1] Právo, 28. září 2010 (str. 7)

[2] Kompletní dopis Policie ČR je k dispozici u Hnutí DUHA.

[3] Kompletní text trestního oznámení je k dispozici u Hnutí DUHA.

[4] Podrobnosti na www.calla.cz/index.php?path=hl_stranka/tiskovky/2010&php=tz100927.php
 
[5] Více v tiskové zprávě: www.hnutiduha.cz/zpravodajstvi/detail-zpravy/article/ciste-technologie-by-do-konce-desetileti-usetrily-20-000-miliard-korun-v-uctech-za-paliva/?tx_ttnews[backPid]=6&cHash=8932d2b766

[6] Více na www.czrea.org/cs/druhy-oze/fotovoltaika/fotovoltaika-v-noci

Ilustrační foto: Photospin

Šítky aktuality: