Pokuta za nešetrnou těžbu v Kašperských horách problém nevyřešila

Správa NP Šumava udělila společnosti Kašperskohorské městské lesy pokutu 1,5 milionu Kč za devastaci lesů na území národního parku.  Informoval o tom dnes Český rozhlas (https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/pokuta-narodni-park-sumava-kasperske-hory-tezba-poruseni-zakona_2305240656_ale).  

Hnutí DUHA a šumavské spolky upozornily na vážné poškození lesů v národním parku loni v září – viz https://hnutiduha.cz/aktualne/desiva-devastace-lesu-v-np-sumava-sprava-parku-zastavila-tezbu-vysetruje-viniky a zveřejnily fotografie a filmové záběry – viz https://s.hnutiduha.cz/TZ_devastace_lesu_NP_Sumava_foto a https://www.youtube.com/watch?v=h1qPxBlkJ5c.  

Hnutí DUHA je účastníkem řízení o omezení rušivé činnosti způsobené společností Kašperskohorské městské lesy, které však není dosud uzavřené. Hnutí DUHA nebylo účastníkem řízení o udělení pokuty a nemá jej proto k dispozici.

Jaromír Bláha, expert na ochranu lesů a divoké přírody Hnutí DUHA řekl: 

„Devastační těžba a brutální způsob odvážení dřeva v národním parku loni v létě způsobily vážné poškození lesů, lesní půdy a narušení vodního režimu v oblasti Pěnivého potoka pod Zhůřím a na několika dalších místech. Takové škody jsou těžko vyčíslitelné a penězi nenahraditelné. Udělená pokuta je proto spíše symbolická. Polovina té částky se navíc městu Kašperské Hory vrátí, protože obce jsou příjemcem poloviny výše pokut udělených v katastru jejich území. A vzhledem k cenám vytěženého dřeva se jim i přes udělenou pokutu těžba vyplatila. Důležitější proto bude, jaké z toho správa parku vyvodí další důsledky. Krom zákazu takové činnosti do budoucna by měla při další změně zonace převést větší část lesů v národním parku do přírodní zóny chránit nerušený vývoj přírody, což je hlavním posláním národního parku.“