Paroubek říká hejtmanům, ať stopnou kácení alejí

Jiří Paroubek žádá sociálně demokratické hejtmany, aby stopli kácení alejí podél silnic. Napsal to v dopise adresovaném Hnutí DUHA.
Předseda ČSSD v dopise – který všichni hejtmani dostali na vědomí – uvedl, že strana „vyzve své hejtmany k moratoriu na kácení stromů podél silnic II. a III. třídy“, tj. vozovek, které jsou ve správě krajů [1].
K témuž své kolegy už v úterý vyzval šéf Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek [2]. Ministři dopravy a životního prostředí Petr Bendl a Martin Bursík rovněž oznámili, že pozastavují kácení stromořadí podél státních silnic [3].
Plány silničních správ na vykácení 9000 stromů vyvolaly v posledních týdnech velkou vlnu kritiky. Hnutí DUHA minulý měsíc dopisem apelovalo na Jiřího Paroubka, aby hejtmani ČSSD proti porážení stromořadí zasáhli [4]. Více než 400 lidí z webu ekologické organizace poslalo předsedovi sociálních demokratů emaily, kde jej žádali o totéž.
Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Všechna čest, Paroubkův zásah nejspíš zachrání tisíce stromů. Potvrdilo se, že má velký smysl, aby lidé hájili svůj domov a svoji krajinu. Když se ukázalo, že veřejné mínění považuje kácení starobylých alejí za nepřijatelné a neodpustitelné, na obou stranách politické barikády se věci začaly hýbat. Stromořadí odnepaměti patří k české krajině a obrazu domova.“
Poznámky
[1] Dopis Jiřího Paroubka adresovaný Hnutí DUHA ke stažení
[2] Viz tisková zpráva ČSSD
[3] Viz tisková zpráva ministrů
[4] Dopis Hnutí DUHA předsedovi ČSSD ke stažení