Paroubek musí žádat kancléřku o nesouhlas s legalizací vývozu odpadu

Hnutí DUHA dnes požádalo Jiřího Paroubka, aby v připravovaném dopise německé kancléřce intervenoval proti navrhované legalizaci dovozu odpadu ze zahraničí do České republiky.
Předseda vlády dnes oznámil, že hodlá napsat dopis spolkové kancléřce Angele Merkelové a žádat ji o kroky proti ilegálnímu vývozu odpadu do republiky.
Členské země EU mohou zakázat dovoz odpadu na své území k pálení nebo skládkování: tedy takzvanému odstraňování. Import kvůli využití – například recyklaci – je dovolen. Evropská komise ovšem v prosinci předložila návrh směrnice, podle které by se spalovny mohly formálně prohlásit za zařízení k využívání odpadu, tedy za elektrárny nebo teplárny s tím, že odstraňování odpadků je pouze vedlejší efekt. To by jim umožnilo odpad ze zahraničí dovážet. Škvára a popílek by zůstávaly u nás. Navíc naroste provoz kamionů na hranicích.
Pokud bude směrnice schválena, úřady by už nemohly nijak bránit dovozu odpadků z Německa či Rakouska do České republiky.
Hnutí DUHA v dopise premiérovi doporučuje, aby německou kancléřku požádal – vedle kroků proti ilegálnímu vývozu – také o podporu ve snaze české vlády o změny v navrhované směrnici.
Rada ministrů životního prostředí Evropské unie začne o návrhu jednat začátkem března.
Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Osobní dopis předsedy vlády německé kancléřce může proti ilegálnímu dovozu odpadu pomoci. Neméně důležitá je ovšem hrozba legalizace obchodu s odpadky. Premiér musí od Angely Merkelové žádat také podporu v této věci. Pokud by návrh směrnice prošel, mohou české úřady zapomenout na hledání viníků a udělování pokut. Masivní převážení německých či rakouských odpadků přes hranice bude naprosto legální a republika ztratí jakoukoli možnost se mu bránit. Dovozy do spaloven by přitom několikanásobně přesahovaly všechny doposud nalezené nelegální skládky."