Ombudsmanka Anna Šabatová podpoří aktivisty v novém ročníku Školy občanské iniciativy

Dnes začíná sedmý ročník osvědčeného projektu Hnutí DUHA<--break->.

Dvacet pět lidí ve věku od 18 do 55 let se o víkendu sejde v Moravském Krasu na sedmém, právě začínajícím ročníku Školy občanské iniciativy. Na tomto prvním setkání ze série kurzů o občanské angažovanosti se od zkušených lektorů dozví, jak pracuje neziskový sektor a jak plánovat a vést veřejné kampaně. V jejich úsilí je přijede hned na počátku podpořit ombudsmanka Anna Šabatová. Podělí se s nimi o své zkušenosti s prací v disentu i v občanském sektoru a pohovoří o tom, jak hájit práva občanů z pozice veřejného ochránce lidských práv. 

Na dalších třech víkendech školy se účastníci naučí psát grantové žádosti, pracovat s klasickými i novými médii či s dobrovolníky a získají další potřebné znalosti pro práci ve veřejném prostoru [1]. Absolvují přednášky i besedy se zajímavými hosty a hlavně praktická cvičení k plánování reálných projektů. Důležitým prvkem kurzu je vzájemné poznání, síťování a získání cenných kontaktů.

Mezi účastníky jsou lidé se zkušenostmi v ekologických i sociálních neziskových organizacích, kteří si je chtějí prohloubit a sdílet je s ostatními, ale rovněž začínající aktivisté. Skupina je pestrá a nabízí velký prostor pro vzájemnou inspiraci.

Hlavními lektory jsou zkušení konzultanti Petr Machálek a Milan Štefanec, kteří zvou jako hosty experty na další témata. Jedním z nich bude třeba Jaroslav Valůch, odborník na nová média.

Právě začínající škola je součástí širšího programu, jímž v minulých letech prošlo kolem 175 lidí z celé ČR. Mimo začátečníků se v něm vzdělávají také zkušení aktivisté, kteří chtějí rozšiřovat své znalosti a kompetence. Mezi tématy je například pokročilá práce s médii, prevence syndromu vyhoření a time management i další [2]. V rámci školy probíhají také letní intenzivní kurzy, jakým byl například letošní klimatický tábor v Horním Jiřetíně [3].

Zkušenosti z minulých let ukazují, že Škola občanské iniciativy je výbornou platformou pro začátek aktivní činnosti v neziskovém sektoru. Mnoho absolventů krátce po jejím skončení založilo svou vlastní organizaci a aktivně se podílejí na řešení výzev dnešní doby a společenských problémů. Již dříve je podpořila např. senátorka Eliška Wágnerová.

Eliška Župková, koordinátorka Školy občanské iniciativy, řekla:
„Těší mě velký zájem o vzdělávání aktivistů ve Škole občanské iniciativy. Hnutí DUHA dnes zahajuje sedmý ročník úspěšného projektu, jímž prošlo už na 175 lidí. Dnes patří k veřejně aktivním lidem po celé naší zemi. Jsou lídry mnoha ekologických, sociálních i kulturních iniciativ a projektů.“

„Z mnoha letošních zájemců o Školu občanské iniciativy jsme jich vybrali dvacet pět. Poprvé se sejdou o tomto víkendu v Moravském krasu. Kromě vědomostí a zkušeností si ze školy odnesou také cenná přátelství a kontakty s podobně zaměřenými lidmi, která využijí ve své budoucí veřejné práci a neziskových organizacích.“

 

Kontakt:
Jan Piňos, média a komunikace, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] http://hnutiduha.cz/akce/skola-obcanske-iniciativy-pro-zacatecniky-0
[2] http://hnutiduha.cz/akce/skola-obcanske-iniciativy-pro-pokrocile-0
[3] http://mostecky.denik.cz/zpravy_region/v-hornim-jiretine-se-mladez-ucila...

 

 

 

Šítky aktuality: