Nový ministr průmysl by měl hájit i zájmy drobných samovýrobců energie

Premiér dnes o něm jedná s prezidentem

Premiér Bohuslav Sobotka dnes navrhne prezidentu Miloši Zemanovi jméno nového ministra průmyslu a obchodu, který by na zbytek volebního období nahradil odvolaného Jana Mládka.

Energetika je strategickým odvětvím, kterou by mělo ministerstvo řešit především. Vzhledem k její současné intenzivní proměně by měl nový ministr začít s přebudováním ministerstva průmyslu a obchodu na centrum modernizace energetiky. V budoucnu se nebude zabývat jen několika velkými výrobci energie a miliony spotřebitelů, ale také statisíci malých výrobců, kteří budou vyrábět zejména pro vlastní spotřebu. Tento trend je na vzestupu v celé západní Evropě a ani ČR nemůže minout.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Nový ministr průmyslu by měl hájit občany nejen před velkými poskytovateli mobilních služeb, ale měl by je také hájit před velkými energetickými společnostmi. Moderní energetika založená na čistých domácích obnovitelných zdrojích znamená velké množství drobných výrobců (domácností, obcí, malých firem), které vyrábějí energii zejména pro vlastní spotřebu a tím šetří životní prostředí i vlastní účty. Ministerstvo průmyslu by jim mělo pomáhat prosadit se vedle velkých výrobců.“

„Nový ministr by měl ve spolupráci s Energetickým regulačním úřadem a zástupci montážních firem z oboru střešní fotovoltaiky připravit stabilní a nediskriminační prostředí pro samovýrobce elektřiny. Součástí návrhu pak musí být i limit pro podíl paušální částky v platbě za elektřinu.”


Kontakt:

Jan Piňos, média a komunikace, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.czŠítky aktuality: