Německo zkracuje konec uhlí na rok 2030

Nová německá vládní koalice dnes zveřejnila koaliční smlouvu, na níž se tři strany shodly [1]. Smlouva obsahuje mimo jiné závazek ukončit spalování uhlí ideálně do roku 2030. Zkrátí tak dosavadní plán (rok 2038), schválený v roce 2019..

Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR, říká: 

"Pan ministr Havlíček jako předseda uhelné komise prosazoval konec uhlí v ČR v roce 2038, 'protože Němci to plánují stejně'. Hrdě přitom přehlížel, že náš domácí úkol je o polovinu lehčí vzhledem k tomu, že se nechystáme předčasně vypínat existující jaderné reaktory. Teď Německo zvedlo laťku na rok 2030 (stále bez jádra). Doufám, že pan ministr na rozloučenou nakonec uzná, že to zvládneme (bez vypínání jádra) také."


Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, říká: 

“Nová německá vládní koalice plánuje zrychlit odstavování uhelných elektráren a skončit s uhlím v roce 2030 místo roku 2038, který byl stanoven před dvěma lety. Důvodem je však nejen silnější důraz na ochranu klimatu oproti předchozí německé vládě, ale také čistý pragmatismus. Podstatně se zkrátil totiž také ekonomický výhled uhlí. Česká republika by se měla rozumným rozhodnutím u sousedů inspirovat. Splní strany nové české vládní koalice své předvolební sliby a vydají podobný signál o konci uhlí v programovém prohlášení vlády?“


Kontakty:

Lukáš Hrábek, Greenpeace, 603 443 140, lukas.hrabek@greenpeace.org 

Jiří Koželouh, Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz 


[1] https://cms.gruene.de/uploads/documents/Koalitionsvertrag-SPD-GRUENE-FDP-2021-2025.pdf