Některé špinavé firmy budou platit za smog – ale vláda musí pomoci vyčistit vytápění

Poslanci dnes kývli na návrh Senátu a vrátili do zákona poplatky za znečišťování ovzduší.

Ale podle Hnutí DUHA vláda také musí pomoci lidem, aby vyměnili staré kotle za moderní, účinnější a čistší, a podpořit důkladné zateplení domů. Obce na venkově totiž dusí hlavně spalování špinavého uhlí v domácnostech.

Chytré úsporné domy ušetří domácnostem tisíce korun na účtech za vytápění a významně uleví ovzduší, které lidé dýchají.

Poslanci opravili spornou verzi jdoucí na ruku nejhorším znečišťovatelům, kterou schválila sněmovna v únoru, shodou okolností v době vrcholícího smogu.

Velké hutě, elektrárny, chemičky a jiné podniky proto nadále budou platit poplatky za svůj příspěvek ke smogu. Ale některé velké znečišťovatele od poplatků osvobozuje – například se brzy přestanou vztahovat na kontroverzní uhelnou elektrárnu Prunéřov.

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Poslanecká sněmovna opravila nejhorší chybu. Pro statisíce lidí na Ostravsku, kteří trpí kvůli smogu, je velkou úlevou, že většina největších viníků bude nadále platit poplatky za vypouštění škodlivin. Ale zákon je děravý jako ementál. Například největší uhelná elektrárna Prunéřov bude od poplatků úplně osvobozena během několika let.“

„Pálení nekvalitního uhlí v domácnostech každou zimu poškozuje zdraví statisíců lidí. Každoroční smog bude pokračovat, dokud mají rodiny na výběr pouze ze dvou možností: špinavé uhlí, nebo drahý plyn. Vláda proto musí také pomoci se zateplováním a výměnou uhelných kotlů za čisté zdroje – pouze tak lze vzduch na venkově či v malých městech výrazně vyčistit.“

Ilustrační foto: Heito Jose / sxc.hu

Šítky aktuality: