To nejlepší z Václava Klause: ekologické výroky a hlasování nového prezidenta

Václav Klaus je terčem kritiky pro své výroky i hlasování proti zákonům, které chrání zdraví veřejnosti před nebezpečným znečištěním. Hnutí DUHA zveřejňuje výběr jeho nejpověstnějších citátů a parlamentních stanovisek.
Citáty Václava Klause
- Václav Klaus a zdraví veřejnosti: "šlehačka na dortu" (pověstná charakteristika postavení, které má ochrana lidského zdraví a kvality života vůči ekonomice: Občanský deník 7. prosince 1990)
- Václav Klaus a vědecká data: "Vědecké poznání zatím na otázku, zda…dochází ke globálnímu oteplování, odpovědět neumí…" (Lidové noviny 9. února 2002) - Empirická měření přitom mají jasno: průměrná teplota zemského povrchu během 20. století stoupla o 0,6 stupňů Celsia. Změny v intenzitě slunečního záření k trendům od roku 1950 přispívají méně než jednou pětinou.
- Václav Klaus a katastrofické scénáře: "Před lety jsme se přidali k evropským dohodám o síře v ovzduší. Klidně jsme dohody podepsali. Víme, že dneska je v žádném případě nemůžeme dodržet. Zastavit elektrárny není cesta." (rozhovor pro časopis VTM, 29. srpna 1990) - Dohoda z roku 1985 požadovala snížení exhalací oxidu siřičitého o 30 % do roku 1993. Ve skutečnosti bez obtíží klesly dokonce o 37 % - a do roku 2000 celkem o 88 %.
- Václav Klaus a znalost oponentů: "Je příznačné, že ekologické organizace nedělají žádné osvětové a výchovně laděné apely a akce…" (Lidové noviny, 27. dubna 1996)
- Václav Klaus a ekonomie: "Šly-li investice na ekologii, nemohly jít do modernizace firem." (Deníky Bohemia, 24. listopadu 2000) - Zkušenosti byznysmenů a ekonomické studie se přitom shodují: ekologická opatření zvyšují efektivitu a konkurenceschopnost průmyslu.
- Václav Klaus a statistika: "Zásadní změny k lepšímu v kvalitě prostředí, ve kterém žijeme, přinesla politika vlád vedených ODS." (Lidové noviny 27. března 2002) - Ekologické výdaje státu rostly v letech 1990-92, kdy dosáhly 1,5 % HDP. Okamžitě po Klausově nástupu do premiérského křesla začaly klesat a tento trend se už nikdy nezastavil. Při pádu vlády ODS v roce 1997 činily už jen 0,5 % HDP. V letech 1992-96 byly přijaty jen dva nové ekologické zákony: o ochraně ozónové vrstvy, který ovšem nenavrhla vláda, nýbrž Hnutí DUHA, a o pravidlech mezinárodního obchodu s ohroženými druhy rostlin a živočichů.
Hlasování v Poslanecké sněmovně
- Václav Klaus hlasoval proti zákonu, podle kterého veřejnost získá přístup údajům o vypouštění toxických látek do vzduchu či řek a výrobci musí do továren montovat nejčistější dostupné technologie.
- Hlasoval pro zrušení poplatků, které elektrárny, hutě, rafinérie či spalovny odpadu platí za vypouštění zdraví škodlivých látek do vzduchu.
- Hlasoval proti novým standardům čistoty vzduchu, které by podle studie EU měly každoročně zachránit 1 000-2 200 lidských životů.
- Hlasoval pro zrušení paragrafu, který občanům umožňuje ovlivnit například povolování velkokapacitní skládky odpadků v sousedství či novou chemičku vedle jejich domu.