Národní park na Šumavě změní ředitele

Hnutí DUHA přivítalo rozhodnutí ministra životního prostředí vyměnit ředitele správy Národního parku Šumava. Libor Ambrozek dnes ve večerním rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1 oznámil, že na místo Ivana Žlábka vypíše výběrové řízení.
Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy Hnutí DUHA, řekl:
"Otevírá se tak cesta k tomu, aby Šumava opět začala být národním parkem doopravdy, nejen na papíře. Dnešní ředitel dovedl národní park do stavu, kdy se kácí nejvzácnější pralesovité smrčiny, šíří se zde gigantické holiny, vznikají masivní polomy a záhadně mizí poražené stromy. Prestižní mise mezinárodních expertů nedávno označila Žlábkovo vedení za nekompetentní a řekla, že Šumava nesplňuje světová kritéria pro národní parky. Největší český národní park potřebuje nového ředitele, který zajistí ochranu krásné horské přírody včetně postupných proměn lesního ekosystému, bude dobře spolupracovat s místními obcemi a pomůže prosperitě regionu."
Devět předních českých ekologických organizací před týdnem vyzvalo Libora Ambrozka a Vladimíra Špidlu, aby Žlábka z funkce ředitele národního parku odvolali.