Moravskoslezský kraj může mít čistý vzduch

  • nový zákon o ovzduší, který přiměje hutě a další továrny, aby investovaly do čistých technologií
  • nový Program energetické nezávislosti, který pomůže s energetickou renovací domů: zateplováním, výměnou oken nebo instalací moderních kotlů na biomasu či solárních kolektorů k ohřívání vody.


Martin Sedlák z Hnutí DUHA řekl:

"Statisícům lidí v Ostravě a dalších městech sužují život hlavně exhalace z velkých průmyslových podniků. Proto by poslanci měli rychle schválit nový zákon o ovzduší, který přiměje hutě a jiné velké továrny, aby modernizovaly výrobu."

„Nicméně v mnoha menších obcích v Moravskoslezském kraji pochází většina zdraví škodlivého smogu z vytápění. Znečištění bude pokračovat, dokud si lidé musí při vytápění vybírat mezi špinavým uhlím a drahým plynem. Ministr Chalupa by proto měl také navrhnout nový Program energetické nezávislosti, který rodinám pomůže s energetickou renovací většiny českých domů a s přechodem na čisté zdroje tepla. Vláda do něj může investovat miliardy korun, jež průmyslové podniky budou platit za povolenky ke znečišťování.“Poznámky:
Pálení nekvalitního uhlí v domácnostech každou zimu poškozuje zdraví statisíců lidí. Má na svědomí 38 % emisí škodlivých mikročástic prachu a dokonce 66 % znečištění rakovinotvornými polyaromatickými uhlovodíky [1]. Díky energetické renovaci a výměnám uhelných kotlů za čisté zdroje lze vzduch v českých a moravských městech výrazně vyčistit.

Česká republika také se 12 tunami na obyvatele a rok patří k evropským rekordmanům v emisích oxidu uhličitého. Zateplování budov je bezkonkurenčně nejlevnější řešení, jak emise skleníkových plynů snížit. Shodují se v tom studie globální konzultační společnosti McKinsey [2] i propočty expertů z firmy Enviros [3], jež si nechalo připravit ministerstvo životního prostředí.

[1] Zpráva o životním prostředí České republiky v roce 2009, MŽP, Praha 2010
[2] Náklady a potenciál snižování emisí skleníkových plynů v České republice, McKinsey&Company, Praha 2008
[3] Zpráva o potenciálu snížení emisí skleníkových plynů v České republice, Enviros pro Ministerstvo životního prostředí, Praha 2007

Foto: Heitor Jose / iStock

Šítky aktuality: