Ministr obrany má šanci bránit i lesy a pracovní místa

Doporučí mu to na dnešní bilanční schůzce premiér Sobotka?

Ministr obrany Martin Stropnický vedle svých hlavních úkolů zodpovídá také za hospodaření s druhým největším lesním majetkem ve vlastnictví státu. Patří do státního podniku Vojenské lesy a statky. Proto se i ministra Stropnického týká aktuální kauza ohrožení čtyř tisíc pracovních míst v českém dřevozpracujícím a nábytkářském průmyslu, podobně jako ministra zemědělství Mariana Jurečky [1].

Firma IKEA a další významní odběratelé dřeva totiž rozhodli, že brzy přestanou brát dřevo bez značky FSC, která zaručuje ekologicky a sociálně ohleduplné a udržitelné využívání hospodářských lesů a požaduje i ponechání jejich části pro divokou přírodu. Obchodníci s nábytkem a dalšími výrobky ze dřeva totiž chtějí vyhovět českým zákazníkům v přání po ekologickém standardu výrobků. Certifikovaných lesů je však na našem území velmi málo a dovážet dřevo ze zahraničí je pro místní výrobce neekologické i neekonomické. Zároveň české lesy velmi potřebují ozdravit a tomu by dodržování pravidel FSC pomohlo [2].

O certifikování lesů žádá Svaz průmyslu a dopravy ČR, Hospodářská komora, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů České republiky, Svaz českých a moravských výrobních družstev, Asociace českých nábytkářů a Klastr českých nábytkářů [3]. Hájí jej také ekologové.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Ministr Stropnický bude dnes s premiérem Sobotkou jednat hlavně o armádě, nákupu výzbroje, zahraničních misích a tak podobně. Mohou však také společně usilovat o záchranu čtyř tisíc pracovních míst na venkově. Ministr obrany totiž zodpovídá za druhý největší lesní majetek státu a měl by se tedy postavit vstřícně k naléhavé potřebě certifikovat alespoň některé státní lesy značkou FSC. Ta zaručuje šetrné hospodaření i udržení konkurenceschopnosti domácího dřevozpracujícího a nábytkářského průmyslu a vyžaduje i ponechání části lesů pro divočinu.“


Kontakt:

Jan Piňos, média a komunikace, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz


Poznámky:

[1] http://hnutiduha.cz/aktualne/marian-jurecka-ma-obrovskou-sanci-razantne-...  

[2] http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2017/08/certifikace_fs...

[3] http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2017/07/zadost_hk_cr_p...
 

Šítky aktuality: