Ministr Kuba představil své záměry s energetickou koncepcí – reakce Hnutí DUHA

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba dnes na tiskové konferenci představil své záměry se Státní energetickou koncepcí.

Miroslav Pech z Hnutí DUHA řekl:

"Energetická koncepce musí především srazit naši závislost na dražších a dražších fosilních palivech - ropě, plynu a uhelných dolech. Proto by měla v prvé řadě nastartovat chytré inovace, aby naše ekonomika zajišťovala lepší životní standard s menší spotřebou energie. V Dánsku a jiných zemích se to povedlo."

"Klíčovým bodem energetické koncepce by proto měl být zákon, který stanoví, jak se chceme zbavovat naší závislosti na fosilních palivech. Nastartuje tak investice do pasivních domů, rychlé železnice nebo čisté výroby energie."

„Nový SEK prakticky pomíjí enormní potenciál programů, jako byla Zelená úsporám. Pokračování tohoto ambiciózního programu a dalších, které mohou výrazně snížit spotřebu energií, by mělo být nedílnou součástí SEK ve formě ekonomicky výhodných, dlouhodobých a měřitelných opatření.

Hnutí DUHA prosazuje, aby vláda přestala odevzdaně sledovat, jak domácnosti platí vysoké účty za energii, ale aby postavila energetickou koncepci na chytrých řešeních, jako jsou úsporné budovy. Pačesova komise ve své zprávě z roku 2008 spočetla, že vylepšením energetické efektivnosti budov v Česku lze každoročně ušetřit dvakrát více energie, než by mohlo zajistit kontroverzní rozšíření uhelných dolů a bourání dalších obcí na Mostecku. [1]

Ekologické organizace vydaly Chytrou energii (http://www.chytraenergie.info), konkrétní a propočtený plán, jak zelené inovace a nová odvětví mohou vyrábět více – a zajistit lepší životní standard – s mnohem menším množstvím energie. Plán potvrzuje, že česká ekonomika se může postupně osvobodit od závislosti na uhelných a uranových dolech i na dovážené ropě a plynu.

Hnutí DUHA ve své iniciativě Velká výzva prosazuje nový zákon podle úspěšného britského vzoru, který stanoví, jakým tempem se Česko bude zbavovat své závislosti na drahých fosilních palivech. Rozhýbe tak chytrá řešení, jako je zateplování domů, čistá energie a pohodlná, rychlá veřejná doprava (http://www.velkavyzva.cz).

 

Poznámky:

[1] Zpráva Nezávislé odborné komise pro posouzení energetických potřeb České republiky v dlouhodobém časovém horizontu.
http://www.vlada.cz/assets/media-centrum/aktualne/Pracovni-verze-k-oponenture.pdf

[2] Podrobnosti v publikaci Čisté teplo
http://hnutiduha.cz/publikace/ciste-teplo

Ilustrační foto: Heito José / iStock

Šítky aktuality: