Ministr Karel Havlíček a koaliční poslanci z hospodářského výboru se postavili proti vládě. Navrhují, aby elektrárny mohly plýtvat uhlím

Poslanci ANO, SPD, KSČM, ODS a ČSSD právě schválili souhlasné stanovisko Hospodářského výboru k pozměňovacímu návrhu poslance ANO Pavla Pustějovského, který fakticky ruší současnou povinnost provozovatelů starých uhelných elektráren investovat při rekonstrukcích do zvyšování účinnosti [1]. Stalo se tak hlavně kvůli kladnému postoji Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které vede Karel Havlíček (za ANO). Návrh nepodpořili pirátští poslanci. A ani zástupci a zástupkyně dalších stran, kteří na jednání nebyli. 


V praxi návrh poslance Pustějovského představuje přihrávku zejména pro byznys Pavla Tykače, který se snaží prodlužovat provoz elektrárny Chvaletice a vyhnout se zvyšování účinnosti [2]. Podobně by se Tykačovi změna velmi hodila, pokud mu ČEZ prodá uhelnou elektrárnu Počerady a on bude chtít prodlužovat její provoz.


Úplně stejnou změnu – kterou nyní navrhuje poslanec Pustějovský – přitom v únoru zamítla vláda, když přímo na svém zasedání nařídila odstranit tento novelizační bod z návrhu předloženého ministerstvem průmyslu [3].


Vláda premiéra Andreje Babiše může destruktivní návrh skrze hlasování svých poslanců a poslankyň smést ze stolu ve třetím a finálním čtení zákona, kdy se bude o změnách vládní předlohy hlasovat na plénu Poslanecké sněmovny.


Jiří Koželouh, vedoucí energetického a klimatického programu Hnutí DUHA, řekl:

“Dnešní postup ministra průmyslu Karla Havlíčka i koaličních poslanců v hospodářském výboru se nedá nazvat jinak než výsměch vládě Andreje Babiše i energetické koncepci státu. Podpořili škodlivou změnu novely zákona o hospodaření energií, kterou vláda zcela rozumně z novely vyškrtla. Pokud by změnu schválili i poslanci na plénu sněmovny ve třetím čtení, bude se smát nakonec Pavel Tykač, který bude moci snáze a levněji prodlužovat provoz plýtvavých uhelných elektráren.”    


Laura Haiselová, právnička Frank Bold, řekla:

“Vláda už jednou dala jasně najevo, že návrh MPO odmítá. Je tedy absurdní, když se koaliční poslanec snaží tento návrh vrátit znovu do hry. Ještě absurdnější je potom podpora tohoto návrhu ze strany MPO, které by mělo především hájit Státní energetickou koncepci, nikoli podkopávat jeden z jejích hlavních pilířů – energetickou účinnost.”


Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace, říká:

“Babišův poslanec Pustějovský svým návrhem krásně posloužil uhlobaronovi Pavlu Tykačovi, protože právě jeho elektrárna Chvaletice má velmi malou energetickou účinnost. Pokud se Tykačovi dostane do rukou i nízkoúčinná elektrárna Počerady, vyhraje na tomto pozměňovacím návrhu hned dvakrát.”


Kontakty:

Jiří Koželouh, Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Laura Haiselová, Frank Bold, 770 170 722, laura.haiselova@frankbold.org

Lukáš Hrábek, Greenpeace, 604 443 140, lukas.hrabek@greenpeace.org


Poznámky:

[1] Jedná se o pozměňovací návrh č. 3528 (http://www.psp.cz/sqw/text/orig2.sqw?idd=163460) poslance Pavla Pustějovského.


Konkrétně se jedná o změnu § 6 zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, který v současnosti stanoví povinnost plnit minimální standard energetické účinnosti při každé změně stavby (prodloužení životnosti) výrobny elektřiny nebo tepla, která se týká kotle. Podle pozměňovacího návrhu má být povinnost plnit tento standard pouze při úplné nebo částečné výměně zařízení nebo provozních systémů s dopadem na instalovaný výkon (instalovaný výkon jednotlivých bloků elektrárny se však například v případě Chvaletic samozřejmě neměnil).


[2] Modernizace bloků B3 a B4 Elektrárny Chvaletice proběhla jak bez splnění standardů minimální energetické účinnosti, tak bez posouzení vlivů na životní prostředí (tzv. EIA) a účasti okolních obcí a veřejnosti. O žalobě rozhoduje podruhé Nejvyšší správní soud, poprvé vyhověl organizaci Frank Bold a první rozsudek Městského soudu v Praze zrušil. Více např. zde: https://frankbold.org/resime/pripad/chvaletice-spor-o-neustale-vyjimky-pro-starou-uhelnou-elektrarnu  


[3] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/vlada-zarazila-malou-domu-pro-pavla-tykace