Ministerstva, obce či ombudsman požadují vyšší ochranu zákazníků v energetickém zákoně

Až do včerejší půlnoci běželo připomínkování novely energetického zákona, která přináší komunitní energetiku se sdílením elektřiny a také základní ochranu zranitelných zákazníků. Ministerstva pro místní rozvoj a spravedlnosti či ministr pro legislativu, ale také Svaz měst a obcí ČR však upozorňují, že je potřeba odstranit možnost obchodníků trestat své zákazníky za to, že si část spotřeby pokryjí sdílením elektřiny například z fotovoltaiky od souseda či třeba blízké školy. Veřejný ochránce práv zase apeluje na rozšíření definice zranitelného zákazníka o domácnosti ohrožené energetickou chudobou [1]. Za práva zákazníků - jak členů energetických komunit, tak nízkopříjmových domácností - se staví také samotní lidé díky webu Hnutí DUHA, odkud odeslalo připomínky Ministerstvu průmyslu a obchodu přes 150 lidí.

 

Návrh novely, který už měl být na stole dávno, uvítala při začátku meziresortního připomínkového řízení na začátku listopadu i Unie komunitní energetiky, ale upozornila, že se do návrhu dostalo i ustanovení, které by umožnilo obchodníkům s elektřinou zvednout skokově cenu dodávané elektřiny lidem, kteří se zapojí do energetického společenství [2]. Hnutí DUHA zároveň upozorňuje na to, že v novele je příliš úzké vymezení definice zranitelného zákazníka, kdy by většina reálně zranitelných cenami energií zůstala bez pomoci. Stejný závěr přinesla i nedávná studie Energetická chudoba a její řešení [3]. Domácnosti ohrožené energetickou chudobou potřebují ochranu před vysokými cenami. Hnutí DUHA navrhuje, aby se domácností s měsíčním příjmem do 21 000 Kč na osobu týkala automaticky poskytovaná sociální sleva na energie.

Obě úpravy je nyní na základě připomínek možné změnit v rámci vypořádání na Ministerstvu průmyslu a obchodu.

 

Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, říká:

“Energetická krize nás učí, že dodavatelé energii nejsou schopni ochránit nás zákazníky před výkyvy trhu. Proto je potřeba, abychom si mohli vyrábět a sdílet levnou a čistou lokální elektřinu a snížit svoji závislost na dodávkách ze sítě. Nejen Hnutí DUHA, ale také celá řada ministerstev či obce, odmítají, aby za tuto snahu byli zákazníci trestáni vysokými cenami. Zároveň nejen my, ale také ombudsman vidíme problém v příliš úzké definici zranitelného zákazníka. V situacích jako je ta současná je nutné cílit pomoc lidem ohroženým energetickou chudobou.”


Poznámky:

[1] https://odok.cz/portal/veklep/material/pripominky/KORNCKUGPN1S/ 

 [2] https://www.uken.cz/blog/novela-energetickeho-zakona-komunitni-energetika

[3] Klusáček Jan a kol.: Energetická chudoba a její řešení. Hnutí DUHA, Za bydlení a Ostravská univerzita, 2022. https://hnutiduha.cz/publikace/energeticka-chudoba-jeji-reseni