Kotlíkové půjčky jsou správný krok. Stále však chybí motivace k opouštění uhlí v domácích kotlích

Ministr životního prostředí Richard Brabec dnes představil program výhodných půjček ke kotlíkovým dotacím [1]. Je to věc, která doposud chyběla, a jde zároveň i o jeden z bodů komplexního programu vyčištění ovzduší od zplodin domácích kotlů a kamen, který Hnutí DUHA navrhlo loni v listopadu [2]. Stále však chybí, aby stát motivoval domácnosti k opouštění uhlí jako paliva zodpovědného za většinu znečištění ovzduší prachem a také za emise skleníkových plynů.

Hnutí DUHA proto pokračuje ve veřejné výzvě www.nedusmese.cz, která vyzývá politiky k zatím chybějícímu komplexnímu řešení problému.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
“Výhodné půjčky jsou správným krokem a přeji si, aby o ně byl zájem a pomohly nově i chudším domácnostem k modernímu, čistému a pohodlnému vytápění. Je však také potřeba zajistit další peníze na pokračování kotlíkových dotací i půjček v dalších letech a zároveň  motivovat lidi, aby uhlí přestávali spalovat. Znamená to zvýšit energetickou daň z uhlí a poplatky z vydobytého hnědého uhlí i sociální dávky na čistší paliva.”


Kontakt:

Jan Piňos, média a komunikace, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz


Poznámky:

[1] https://www.mzp.cz/cz/news_05022019
 
[2] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/cesta-ke-zdravemu-vzduchu-topit-doma-ci...

Šítky aktuality: