Karel Schwarzenberg: podporujeme zákon ke snížení závislosti na fosilních palivech

Reakce Hnutí DUHA na vystoupení předsedy TOP 09.

Hnutí DUHA uvítalo dnešní příslib Karla Schwarzenberga, že jeho strana bude po volbách prosazovat nový fosilní zákon, podle kterého Česká republika začne cílevědomě a dlouhodobě snižovat svoji závislost ropě, plynu a uhelných dolech.

Předseda TOP 09 to opětovně potvrdil dnes odpoledne v Litoměřicích na setkání s ekologickými organizacemi Hnutí DUHA a Greenpeace.

Důležitý zákon nastartuje inovace a nové technologie, jež budou snižovat spotřebu drahých a špinavých fosilních paliv. K myšlence se už dříve přihlásil předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Ve volebním programu má tuto progresivní legislativu jak ČSSD, tak i Strana zelených. Na rozpracování zákona je po volbách – dle svých prohlášení – připravena spolupracovat KSČM.

Novou legislativu podle úspěšného britského vzoru prosazuje Hnutí DUHA svou iniciativou Velká výzva. Zákon rozhýbe investice do chytrých řešení, jako jsou úsporné domy, pohodlná veřejná doprava, čistá energie nebo recyklace domácího odpadu. Sníží tak účty domácnostem, posílí ekonomiku, vyčistí ovzduší a srazí dovoz paliv.

Karel Schwarzenberg zároveň při návštěvě Ústeckého kraje slíbil, že TOP 09 bude respektovat územní limity těžby hnědého uhlí. Ty zejména v tomto kraji chrání obce před rypadly uhlobaronů a umožňují nové ekonomické oživení léta těžce zkoušeného regionu.

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
   
„Zákon sníží naši nechtěnou závislost na drahé ropě a plynu i účty, které rodiny platí za energii. Podstatně také přispěje k čistějšímu ovzduší. Podpora TOP 09 je proto velmi důležitá.“

„Ve Velké Británii se na fosilním zákoně shodli labouristé s konzervativci a je velmi úspěšný. Posílil ekonomiku a oživil průmysl. Stejný zákon, k němuž se dnes opětovně přihlásila TOP 09, již dříve slíbili prosazovat sociální demokraté a zelení.“

„Zachování limitů těžby uhlí ochrání obce a podmíní čistější rozvoj Ústeckého kraje. Jasného postoje TOP 09 si ceníme. Tím spíš, že jsou spolu se zelenými jedinou stranou, která se za rozvoj regionu jasně postavila.“

Šítky aktuality: