Ať je slyšet i váš hlas! Zasaďme se o kapku lepší půdu.

 

V Hnutí DUHA se začínáme věnovat naplno zemědělským tématům. Pojďme se podívat krok za krokem, co se stalo za poslední měsíce a kam směřujeme.


V květnu jsme uspořádali webinář o možnostech online nákupu produktů od ekozemědělců. Našimi hosty byl Scuk, Sklizeno, Rohlík, Lovime.Bio a my s Adresářem farmářů. Diskuze byla výživná, můžete se v ní například dozvědět, jak se zapojit a kolik peněz z produktů jde přímo zemědělcům.


Vytvořili jsme také interaktivní video, kde nakupovat produkty od ekozemědělců ve veřejném prostoru a na co si dávat při koupi pozor. Budeme rádi za sdílení.

 

Mimoto jsme na Facebooku a Instagramu spustili výzvu #podporujiekofarmare, která má dvě jednoduchá pravidla. Postupně se do ní zapojuje čím dál více lidí včetně organizací, firem, KPZek i samotných zemědělců, z čehož máme velkou radost. Budeme rádi, když se zapojíte i Vy a vyzvete své zákazníky a odběratele, aby Vás tímto krokem podpořili.


Ke komu by měly směřovat peníze ze Společné zemědělské politiky?


Nejen česká krajina a půda jsou v ohrožení. V celé Evropě lidi volají po změně. Hnutí DUHA je součástí celoevropské kampaně Good Food Good Farming, která usiluje o reformu Společné zemědělské politiky. Zemědělské dotace tvoří téměř polovinu evropského rozpočtu. Proto mají významný vliv na způsob, jakým se u nás hospodaří, a tím i na podobu našeho venkova. Hnutí DUHA prosazuje, aby tyto finance podporovaly opravdu zdravou péči o krajinu, odpovědně hospodařící, a to zejména drobné farmáře, a krátké místní dodavatelské řetězce.


Společně s Českou společností ornitologickou, Asociací místních potravinových iniciativ, KPZkami a Nadací Po půdu vyzýváme europoslance a europoslankyně, aby podpořili zodpovědnější zemědělství, které respektuje lidi i přírodu. Zemědělství, které dokáže zadržet vodu v krajině a pro které zisk a výnos nejsou nejdůležitějšími kritérii. Napište jim i vy, argumenty najdete v odkaze.

 Chci napsat českým europoslancům a europoslankyním.

 

 

Budoucnost zemědělství v jeho digitilazaci?


Společně s Friends of the Earth Europe vydáváme zprávu „Budoucnost farmářství” o současném směru digitálního zemědělství. To s sebou přináší potenciální rizika, která mohou vést k ještě většímu zabetonování neudržitelného modelu průmyslového zemědělství a zároveň naruší nezávislost zemědělců. Odlišným směrem než do sebe uzavřené a od místních podmínek odstřihlé digitální zemědělství jde tzv. agroekologie, celostní přístup k hospodaření, který digitální technologie využívá jen ke zvyšování odolnosti potravinového systému.


Chci si přečíst dokument Budoucnost farmářství.

 


 

Jsme v plném proudu příprav zemědělské kampaně


Od května také začínáme budovat novou zemědělskou kampaň. Mezitím intenzivně pracujeme s experty a expertkami v prvním ekologickém hackatonu, který je zaměřený právě na zemědělství. Naším společným cílem je přinést řešení, ne jen kritizovat. Řešení pro menší a větší zemědělce pečující o naši krajinu s respektem. 


V neposlední řadě se chystáme zapojit do celoevropské kampaně Save Bees and Farmers (Zachraňme včely a farmáře) a chystáme workshopy vaření z bio a lokálních produktů. Pro další novinky stačí sledovat náš Facebook a web Zasaďme se.


 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Článek je spolufinancovaný Evropskou komisí.