Hrozí Zdeněk Bakala číslo 2? Pavel Tykač snižuje mzdy ve Vršanské uhelné a vysává miliardy. Ždímat chce i vysoce ziskovou elektrárnu Počerady


Ve firmě Vršanská uhelná vlastněné Pavlem Tykačem klesá každý rok průměrná mzda. V roce 2017 (z nějž jsou k dispozici nejnovější údaje) byla již o 1 700 korun nižší než v roce 2014 [1]. Za stejné období vyplatila firma svému majiteli rekordní částku 7,85 miliardy korun na dividendách. Stát v tomto období dostal na poplatku z vydobytého uhlí pouze 0,24 miliardy korun [2]. Vyplývá to ze zveřejněných výročních zpráv společnosti.

Vršanská uhelná je část bývalé Mostecké uhelné společnosti. Její přechod do soukromých rukou uhlobaronů byl pro stát velmi nevýhodný a dodnes ho řeší české soudy. Nyní Pavel Tykač usiluje o převzetí největší české uhelné elektrárny v Počeradech od většinově státního ČEZu. Elektrárna kupuje uhlí právě od Vršanské uhelné, která by ji měla převzít. Jedná se o další vysoce ziskový podnik - za poslední tři zdokumentované roky (2015-2017) byl čistý zisk v součtu 1 miliardu korun [3].  

Spojením velkolomu, který má těžbu povolenou až do roku 2052, a nedaleké uhelné elektrárny se odliv peněz do daňového ráje na Kypru (kde sídlí mateřská společnost vlastnící Vršanskou uhelnou) nejen posílí, ale také také prodlouží na desítky let. Příklad OKD a jejího někdejšího majitele Zdeňka Bakaly ukazuje, že je potřeba zasáhnout včas a zabránit nadměrným únikům financí z uhelných firem.

Hnutí DUHA a Greenpeace nedávno upozornily, že prodej uhelné elektrárny ČEZ Počerady kontroverznímu podnikateli Pavlu Tykačovi a její další dlouhodobý provoz by rozvrátil klimatickou i energetickou strategii státu [4]. Proti prodeji se postavily významné české osobnosti - například někdejší premiéři Petr Pithart či Vladimír Špidla, mostecká lékařka a senátorka Alena Dernerová, primář dětského oddělení žatecké nemocnice Jiří Biolek, ředitel Ústavu výzkumu globální změny AV ČR Michal V. Marek, známá socioložka Jiřina Šiklová či bývalí ministři životního prostředí Bedřich Moldan, Ladislav Miko, Libor Ambrozek a Martin Bursík, přední expertka na hodnocení zdravotních rizik a lékařka Eva Rychlíková a dalších více než padesát uznávaných  představitelů a představitelek medicíny, vědy, umění a lokální i celostátní politiky [5].

K výzvě osobností se zároveň připojují lidé na stránce: www.smradzpocerad.cz,
k dnešnímu dni jich je už téměř 4100.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
“Útlum uhlí musí být rychlý a sociálně ohleduplný, Pavel Tykač však ukazuje, že v jeho režii bude dlouhý a bolestný pro stát i zaměstnance. Od státu získané firmy jsou pro něj jen zdrojem financí, a když může ušetřit na hornících, tak to bez mrknutí oka dělá a snižuje jim mzdy. Spojením velkolomu s těžbou povolenou do roku 2052 a uhelné elektrárny k pálení uhlí by pak Pavel Tykač získal pohádkový penězovod na svá konta v daňovém ráji. Příklad OKD a Zdeňka Bakaly je doufám dostatečně odstrašující, aby si stát udělal všechno proti jeho zopakování.”

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, říká:
“Ekologické organizace upozorňovaly předem na přepálenou podporu solálním parkům i nedomyšlené povinné přimíchávání biopaliv do pohonných hmot. Vývoj nám dal vždy za pravdu. Nyní opět přicházíme s varováním, které je podložené fakty.. Pavlu Tykačovi nejde o blaho zaměstnanců či uhelných regionů, jde mu jen o maximalizaci zisku. Ze svých firem ždímá dividendy a dá se předpokládat, že stejný osud by v případě prodeje čekal i zastaralou uhelnou elektrárnu Počerady.


Kontakt:

Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz


Poznámky:

[1] Veřejný rejstřík a Sbírka listin: https://or.justice.cz/ias/ui/vypis-sl-firma?subjektId=25061

Průměrná mzda dle výročních zpráv za příslušné roky:
2014: 31 348 Kč
2015: 30 998 Kč
2016: 29 848 Kč
2017: 29 644 Kč

[2] Shrnutí analýzy výročních zpráv:  http://www.hnutiduha.cz/publikace/shrnuti-analyzy-vyrocnich-zprav-ceskyc...

[3] https://or.justice.cz/ias/ui/vypis-sl-detail?dokument=53644518&subjektId...

[4] http://hnutiduha.cz/aktualne/elektrarna-pocerady-spali-10-tun-uhli-za-mi...

[5] http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2019/05/vyzva_vlade_a_...

Šítky aktuality: