Hospodářský výbor doporučuje podporovat rozvoj fotovoltaických elektráren

Poslanci a poslankyně Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny dnes odhlasovali kladné stanovisko garančního výboru k pozměňovacím návrhům, zavádějících do novely zákona o podporovaných zdrojích [1] možnost podporovat kromě větrných i fotovoltaické elektrárny efektivním a levným systémem zelených bonusů (malé zdroje do 1 MW) nebo aukcí (nad 1 MW) [2]. Pozměňovací návrhy předložili poslanci Marian Jurečka a Petr Dolínek. Hnutí DUHA vítá iniciativu poslanců i stanovisko Hospodářského výboru a apeluje na poslanecké kluby, aby se dohodly na zařazení 3. čtení novely ještě na této schůzi Sněmovny (do 18. 6. 2021).

 

Tomáš Jagoš, energetický expert Hnutí DUHA, řekl: 

“Poslanci a poslankyně Hospodářského výboru svým hlasováním podpořili potřebnou změnu české energetiky. Fotovoltaické elektrárny jsou aktuálně nejperspektivnější technologií pro nahrazování výroby elektřiny z uhlí. Množství připravovaných projektů dalece převyšuje možnosti tzv. Modernizačního fondu, který bude poskytovat investiční podporu. Možnost vypsat zelené bonusy či aukce na provozní podporu fotovoltaiky by byla vhodným doplněním. Proto vyzýváme i ostatní poslance a poslankyně, aby dali na doporučení výboru a do konce příštího týdne schválili pozměňovací návrhy, zavádějící možnost podpory fotovoltaiky.”  

 

Poznámky:

[1] Jedná se o sněmovní tisk 870: https://www.psp.cz/sqw/text/historie.sqw?o=8&t=870 Vládní novela zavádí podporu pro větrné elektrárny, ale fotovoltaické z podpory nadále vyřazuje.

[2] Podpora by nebyla automatická, její spuštění (a stanovení maximálního instalovaného výkonu, který v daném období může získat podporu), by určovala vláda pomocí nařízení.