Hnutí DUHA zveřejnilo dokument, jehož existenci Urbanovo ministerstvo popírá

Klíčové stránky dokumentu, kde ministerstvo průmyslu a obchodu přiznává "principiální rozpor" návrhu energetické politiky se snižováním znečištění a jehož existenci včera popřelo, zveřejnilo dnes Hnutí DUHA na svých internetových stránkách.
Utajovaná příloha návrhu energetické politiky shrnuje a komentuje připomínky, jež MPO k této koncepci obdrželo. Na rozdíl od ostatních šesti příloh energetické politiky ale tento dokument nebyl zveřejněn. MPO zde přiznává, že mezi návrhem a Národním programem na zmírnění dopadů změny klimatu, který připravuje ministerstvo životního prostředí, je "principiální rozpor".
Hnutí DUHA, kterému se utajovaná příloha dostala do rukou, včera na dokument upozornilo. Tiskový  mluvčí MPO ale v rozhovoru pro ČTK řekl, že neexistuje. Zároveň prohlásil, že nejsou žádné zásadnější rozdíly mezi přístupy jeho úřadu a ministerstva životního prostředí.
Hnutí DUHA dnes klíčové části šestapadesátistánkového dokumentu zveřejnilo na internetové stránce
http://www.hnutiduha.cz/aktivity/energetika/sek.htm
Česká republika způsobuje nejvyšší exhalace oxidu uhličitého, hlavní příčiny globálních změn klimatu, na jednoho obyvatele ze všech členských a přistupujících zemí EU. MPO ale v návrhu energetické politiky dává přednost uhlí před čistějšími palivy, například zemním plynem. Zároveň navrhuje obnovit bourání severočeských vesnic kvůli uhelným dolům a postavit několik nových atomových reaktorů.
Hnutí DUHA může příslušné stránky popíraného přílohy zaslat faxem. Včerejší tisková zpráva o dokumentu:
http://www.hnutiduha.cz/clanek.php?art=99
Petr Holub z Hnutí DUHA řekl: "Nejpozoruhodnější na celém dokumentu je, že v něm MPO samo výslovně a několikrát přiznává to, co mu kritici vyčítají: že návrh energetické politiky je v rozporu se snahou snižovat rekordní české znečištění. Ministerstvo průmyslu svým popřením, že takový dokument vůbec existuje, dost přestřelilo. Na našich internetových stránkách si příslušné stránky popírané a utajované přílohy může přečíst každý. Návrh energetické politiky sází na uhlí a uran."