Hnutí DUHA vydává žebříček české čisté elektřiny

Žebříček regionálních distributorů elektřiny podle nabídky čisté elektřiny z obnovitelných zdrojů publikovalo dnes Hnutí DUHA [1]. Tabulka shrnuje výsledky dotazníkového průzkumu takzvaných rozvodných závodů.
Západočeská energetika, která se umístila na prvním místě, jako jediná už nyní svým zákazníkům nabízí na výběr takzvaný zelený tarif. Těm, kteří jej zvolí, dodavatel zaručuje, že do sítě dodávaná elektřina bude vyrobena z čistých obnovitelných zdrojů - tedy z větrných, solárních nebo malých vodních elektráren. Domácnosti tak mohou napájet své spotřebiče, aniž by přispívaly ke globálním změnám klimatu a k výrobě radioaktivních odpadů. Severomoravská, Jihočeská a Jihomoravská energetika zavedení takového tarifu připravují nebo o něm alespoň uvažují - žádná z nich ale neudává konkrétní termín ani jiné bližší údaje.
Zbývající tři společnosti - Pražská, Severočeská, Východočeská a Středočeská energetika - s nabídkou čistého proudu vůbec nepočítají.
Zákazníci s výjimkou zhruba 400 největších odběratelů, převážně průmyslových společností, si zatím nemohou vybrat, od koho budou elektřinu kupovat. Domácnosti, které mají zájem svítit doma čistou elektřinou, proto závislí na tom, zda ji příslušný rozvodný závod začne nabízet: zatím tuto příležitost mají pouze obyvatelé Plzeňského a Karlovarského kraje. Pro půměrný byt v panelovém domě je zelený tarif v nabídce Západočeské energetiky zhruba na devět korun měsíčně dražší než běžná elektřina.
Na českých exhalacích oxidu uhličitého, hlavní příčiny globálních změn klimatu, se 28 % (36 miliónů tun) podílí elektrárenská společnost ČEZ. Česká republika má v přepočtu na jednoho obyvatele sedmé největší emise oxidu uhličitého mezi zeměmi OECD.
Hnutí DUHA se v podrobném dotazníku ptalo na postoje a záměry jednotlivých distribučních společností.
Karel Polanecký z Hnutí DUHA řekl:
"V žebříčku jednoznačně vede Západočeská energetika, která jako jediná u nás čistou elektřinu už nabízí. Severomoravská, Jihočeská a Jihomoravská energetika zavedení zeleného tarifu alespoň zvažují. Spotřebitelé na severu a východě Čech, v Praze a ve středních Čechách zatím nebudou mít šanci čistou elektřinu odebírat. Díky zeleným tarifům může vaše chladnička nebo pračka běžet či žárovka svítit, aniž by za sebou zanechávaly znečištění, povrchové doly a radioaktivní odpady. Budeme pracovat na tom, abychom k této nabídce přesvědčili také ostatní rozvodné závody."
Žebříček byl také publikován na www.hnutiduha.cz/cistaenergie. Informační list o čistých zelených tarifech: www.hnutiduha.cz/cistaenergie/info.htm
 
[1] Žebříček čisté elektřiny podle průzkumu Hnutí DUHA
  Společnost                                Čistá elektřina 
 
Západočeská energetika
Zavedla, aktivně nabízí
Severomoravská energetika
Výhledově zavede
Jihočeská energetika
Má záměr zavést
Jihomoravská energetika
Zvažuje
Pražská energetika
Nenabízí
Severočeská energetika
Nenabízí
Středočeská energetika
Nepřipravuje
Východočeská energetika
Nepřipravuje