Hnutí DUHA vítá zamítnutí snížené DPH na odpadky

Hnutí DUHA dnes přivítalo, že Poslanecká sněmovna zamítla snížení sazby DPH pro svážení odpadu a nakládání s ním.
 
Podle návrhu, se kterým přišel pražský magistrát, by se nižší daňová sazba týkala stejně tak recyklace jako skládkování či pálení odpadků. Ekologická organizace prosazuje, aby výhodnější podmínky mělo jen třídění a recyklace odpadu. Dobré nakládání se tak zvýhodní před špatným.
 
Diferencovanou DPH – podle toho, zda jsou vytříděny toxické odpady – má například Francie.
 
Zároveň Hnutí DUHA požaduje, aby města i stát občanům pomohli lepšími recyklačními službami. Zatímco popelnice stojí před každým domem, k barevným kontejnerům na tříděný odpad lidé musí chodit v průměru 170 metrů daleko. Úspěšným řešením je takzvaný odvozný sběr tříděného odpadu, kdy se přímo od domů sváží barevné pytle. Hradec Králové zase plánuje přispívat občanům 500 korun na pořízení si domácího kompostéru.
 
Ministerstvo životního prostředí by podle Hnutí DUHA mělo taková opatření zařadit do takzvaného realizačního programu pro komunální odpady, který právě připravuje.
 
Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl:
 
"Návrh byl špatně připravený. Rovné snížení DPH recyklaci i skládkám nebude lidi motivovat ke třídění a už vůbec ne k omezování množství odpadků. Není přece sebemenší důvod, aby stát poskytoval ekonomickou výhodu skládkování. Správnější by bylo diferencovat a cíleně zvýhodnit recyklaci. Pokud města chtějí ušetřit za skládkování a spalování odpadků, musí lidem především zajistit lepší recyklační služby po vzoru Rakouska či Německa, aby třídit odpad bylo stejně snadné jako jej sypat do popelnice."