Hnutí DUHA své místo na jednání o Šumavě předalo vyškrtnutému expertovi – a Chalupovi lidé to zakázali

Hnutí DUHA bude zítra (čtvrtek 14. 9.) během návštěvy expertů Evropské komise na Šumavě požadovat, aby zdejší národní park dodržoval stejná pravidla, jaká jsou obvyklá v ostatních evropských zemích.
V Německu i Rakousku, Polsku, Itálii nebo Francii a jinde je samozřejmostí, že se část národních parků ponechává pouze pro divoké přírodě a turistům.

Ale současný ředitel národního parku Jiří Mánek (ODS) prosazuje velkoplošné kácení horských lesů a ministr životního prostředí Tomáš Chalupa navrhl zákon, který by otevřel Šumavu developerským projektům, jako jsou lanovky, sjezdovky a velká turistická střediska.

Česká inspekce životního prostředí i ombudsmanův úřad v posledních měsících potvrdili připomínku Hnutí DUHA, že kácení, které současné vedení národního parku v nejvzácnějších částech Šumavy provádí, je ilegální.

Ekologická organizace se ve čtvrtek účastní oficiálního jednání s experty Evropské komise, kteří ilegální kácení vyšetřují. Hnutí DUHA v úterý oznámilo, že své místo u stolu přenechá autorovi původní stížnosti, dr. Mojmíru Vlašínovi – ministerstvo životního prostředí jej totiž na jednání bez udání důvodu nepozvalo.

Chalupův úřad však nabídku vetoval a rozhodl, že Hnutí DUHA své místo jinému expertovi předat nesmí.

Doktor Vlašín, přední český odborník na ochranu přírody, jako první upozornil Evropskou komisi na porušování pravidel v národním parku a ničení unikátních míst, která jsou domovem vymírajících druhů zvířat.

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, který se jednání zúčastní, řekl:

„Budeme na jednání navrhovat jednu jedinou věc – aby se na Šumavě dodržovala stejná pravidla, jako jsou samozřejmostí pro národní parky v ostatních evropských zemích.“

 „V Německu i Rakousku, Polsku, Itálii nebo Francii a jinde je obvyklé, že se část národních parků ponechává pouze pro divoké přírodě a turistům. Ale ředitel Mánek a ministr Chalupa vandalsky prosazují velkoplošné kácení a nové developerské projekty v srdci Šumavy.“

„Doktor Vlašín je respektovaný odborník a hlavně – on byl autorem původní stížnosti na ilegální ničení vzácné přírody na Šumavě, kvůli které sem experti Evropské komise jedou. Nechápu, proč jej lidé ministra Chalupy nejprve odmítli přizvat a pak ani nedovolili, abychom mu přepustili své vlastní místo u stolu. Je to prapodivná a zbytečná umanutost.“

Ilustrační foto: Markéta Jedličková / Hnutí DUHA

Šítky aktuality: