Hnutí DUHA napravuje pletichy MŽP na Šumavě

Hnutí DUHA dnes oznámilo, že své místo u stolu na jednání s experty Evropské komise, kteří tento týden přijedou na Šumavu vyšetřit ilegální kácení v srdci národního parku, předá autorovi původní stížnosti, dr. Mojmíru Vlašínovi.

MŽP k jednání s eurokomisí nepozvalo autora stížnosti

Doktor Vlašín je přední český odborník na ochranu přírody. Jako první řádně upozornil Evropskou komisi na porušování pravidel v národním parku a ničení unikátních míst, která jsou domovem vymírajících druhů zvířat.
Ministerstvo životního prostředí jej však na jednání s bruselskými experty bez udání důvodu nepozvalo.Hnutí DUHA má přitom k dispozici korespondenci, ve které bruselská delegace o jeho účast výslovně a opakovaně žádala.

Ekologická organizace, která pozvánku na čtvrteční jednání na Šumavě dostala, proto dnes ministerstvu dopisem oznámila, že své místo předává Mojmíru Vlašínovi.

 

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Doktor Vlašín je respektovaný i renomovaný odborník na ochranu přírody a hlavně – on byl autorem původní stížnosti na ilegální ničení vzácné přírody na Šumavě, kvůli které sem experti Evropské komise jedou. Ministerstvo životního prostředí si zřejmě nemyslí, že by měl být pozván, ale my ano. Proto jsme se rozhodli, že mu přenecháme své místo u stolu.“

Hnutí DUHA v dopisu ministerstvu zdůraznilo, že nejde o žádný bojkot nebo výraz nesouhlasu s jednáním.  Hnutí DUHA odeslalo Evropské komisi vyjádření ke stížnosti doktora Vlašína, a proto její projednání na Šumavě uvítalo a je připraveno vyslat na ně svého zástupce. Hnutí DUHA však považuje za nerozumné a nepraktické, aby doktor Vlašín byl z jednání vyloučen.

 „Ministerstvo životního prostředí pozvalo na projednání třináct starostů, tři senátory i občanská sdružení, která nemají se stížností vůbec nic společného. Doktora Vlašína však ignorovali. Je to, jako kdyby se konal soud bez státního zástupce,“ dodal Vojtěch Kotecký.

Hnutí DUHA návštěvu expertů Evropské komise oceňuje a doufá, že přispěje k tomu, aby současný ředitel parku Jiří Mánek (ODS) dodržoval stejná pravidla, jaká jsou samozřejmostí v ostatních evropských zemích. V Německu i Rakousku, Polsku, Itálii nebo Francii a jinde je samozřejmostí, že se část národních parků ponechává pouze pro divoké přírodě a turistům.

Česká inspekce životního prostředí i ombudsmanův úřad v posledních měsících také potvrdili, že velkoplošné kácení, které současné vedení národního parku v nejvzácnějších částech Šumavy provádí, je ilegální.

Ilustrační foto: Markéta Jedličková / Hnutí DUHA

Šítky aktuality: