Francie schválila zákon, který sníží závislost na ropě a plynu

Francouzská vláda schválila nový zákon, který sníží závislost země na uhlí a hlavně ropě či zemním plynu o tři čtvrtiny.

Program bude spočívat v  nízkoúročených půjčkách a daňových úlevách pro investice do zateplování domů nebo výroby energie z obnovitelných zdrojů. Pro začátek na něj stát vyčlení ekvivalent 135 miliard korun a zhruba stejnou částku do něj vloží soukromé banky.

Francouzi také chystají, že v zemi vybudují sedm milionů přípojek na dobíjení elektromobilů a poskytnou bonusy lidem, kteří si koupí elektrické auto namísto starého vozu s dieselovým motorem. Právě naftová auta jsou hlavní příčinou prašného smogu ve městech.

Legislativa podle úspěšného britského vzoru výslovně stanovuje, že spotřeba fosilních paliv klesne o 75 procent. Francie nebude odstavovat své jaderné reaktory, které vyrábějí velkou většinu elektřiny v zemi, ale chce postupně snižovat jejich podíl na dodávkách energie.

Francouzský plán přichází v době, kdy evropské země horečně hledají řešení, jak rychle snížit svoji závislost na ropě a plynu z Ruska.

Rovněž Sobotkův kabinet ve svém programu anoncoval, že chce po britském vzoru schválit zákon, který by stanovil tempo, jakým země bude snižovat českou závislost na fosilních palivech [1]. Stejnou legislativu podporují i opoziční TOP09 a KSČM [2].

V červnu podobnou legislativu schválili v Dánsku a chystá ji také Finsko, Irsko a další.

Jiří Koželouh, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:

„Takhle nějak by se to mělo dělat. Francouzi se rozhodli, že sníží svoji závislost na dovozu ropy a plynu, promysleli si svoje možnosti, propočetli potřebná opatření, vyhrnuli si rukávy a teď je jedno po druhém spouštějí. Sníží tak nejen svoji závislost na ruských palivech, ale také smog i účty za vytápění nebo za benzín.“

„Sobotkova vláda podobnou legislativu slíbila už na začátku roku, ale prozatím na ni čekáme. Přitom ukrajinská krize a špatné vztahy s Putinovým režimem jsou pádný důvod, proč s tím pohnout. Stát by měl ve velkém rozjet zateplování domů nebo výtopny na biomasu, výrobu bioplynu z odpadků nebo instalaci kotlů na biomasu a solárních kolektorů na střechy.“

Kontakty:
Jiří Koželouh, program Energetika, suroviny, ekonomika; telefon 723 559 495, email jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] Program vlády slibuje srazit kritickou závislost na fosilních palivech a zlepšit recyklaci odpadu: http://www.hnutiduha.cz/aktualne/program-vlady-slibuje-srazit-kritickou-...
[2] Karel Schwarzenberg: podporujeme zákon ke snížení závislosti na fosilních palivech:
http://www.hnutiduha.cz/aktualne/karel-schwarzenberg-podporujeme-zakon-k...

Šítky aktuality: