Export zdraví opět stoupl: ČEZ vyvezl více elektřiny

Elektrárenská společnost ČEZ podle dnes zveřejněných statistik v roce 2002 opět zvýšila vývoz elektřiny. Doma přitom zanechává znečištění z uhelných elektráren, povrchové doly a radioaktivní odpady.
ČEZ loni exportoval 16 tisíc gigawatthodin elektřiny, tedy 32 % své výroby. V roce 2001 to bylo 12 tisíc GWh, tedy 25 % tehdejší produkce. Masivním vývozem, který rok od roku roste, ČEZ řeší nadbytek produkce ve svých uhelných elektrárnách a jaderných reaktorech.
Karel Polanecký z Hnutí DUHA řekl:
"Protože má masivní přebytky kapacity svých elektráren, musí ČEZ třetinu své výroby exportovat - v našem vzduchu ale zůstávají desetitisíce tun zdraví škodlivých exhalací, severočeskou krajinu ničí uhelné doly a v úložištích se vrší radioaktivní odpady. Elektrárenská společnost s elektřinou vyváží také naše zdraví a českou krajinu. Export rok za rokem, kvartál za kvartálem neustále stoupá. Definitivně se tedy prokazuje, že Temelín není potřebný, protože ČEZ ještě před jeho uvedením do plného provozu vyváží dokonce více elektřiny, než bude činit plná produkce obou reaktorů."
Informační list Hnutí DUHA o exportu elektřiny a jeho ekologických dopadech:
www.hnutiduha.cz/publikace/infolisty/pdf/vyvozy_elektriny.pdf nebo
www.hnutiduha.cz/publikace/infolisty/energetika/vyvozy/vyvozy.htm