Evropská federace NP je proti kácení na Šumavě

Federace varovala, že současná kácení „jsou v rozporu s étosem a principy, na nichž byl národní park založen“, a proto „vážně narušují reputaci a integritu Národního parku Šumava i České republiky“. Europarc ve svém stanovisku „vyzývá k okamžitému zastavení těchto kontroverzních a jednoznačně nepopulárních aktivit“.

Současné změny mohou „nabourat integritu Národního parku Šumava, svěřeného lidmi v České republice do rukou Správy národního parku“, stojí ve zprávě mezinárodní organizace [1].

Europarc je federace 450 národních parků a jiných chráněných území ze 36 zemí Evropy. Národní park Šumava je jejím členem od roku 1992.


Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Stanovisko evropské federace národních parků asi nikoho nepřekvapí. V evropských zemích je samozřejmostí, že se velká část národních parků ponechává divoké přírodě. Dělají to tak v Rakousku i Německu, v Itálii, Francii, Švýcarsku i Polsku. Pouze současné vedení šumavského parku chce mít svoje extrabuřty a provádět podivné originální experimenty s přírodou, kterou jim Češi a Češky svěřili do správy.“

„Národní parky musí sloužit ochraně přírody a turistům. Velkoplošné kácení, které mění horské lesy v pusté, bezútěšné holiny, v nich nemá místo. Nic na tom nemění ani drahá mediální agentura, kterou si současné vedení národního parku začalo platit z našich peněz, protože mu asi došly věcné argumenty. Ministr Chalupa by měl urgentně zasáhnout a ukončit devastaci našeho společného národního parku.“

Foto: SAMphoto.cz/© PurestockX

Šítky aktuality: