EU seškrtala souhlas se znečišťováním také ostatním černým pasažérům

Česká vláda není jediná, které Evropská komise seškrtala národní plán pro obchodování s emisemi oxidu uhličitého. Ekologické organizace dnes upozornily, že obejít pravidla se pokusilo několik zemí – a všechny musely od svých záměrů na razantní zvýšení znečištění ustoupit.
Ze 22 takzvaných národních alokačních plánů, které už schválila, si Komise vyžádala seškrtání u dvanácti [1]. V některých případech bylo ještě razantnější než české: Lotyšsko muselo svůj návrh omezil dokonce o 29 procent.
Černými pasažéry byly hlavně středoevropské a pobaltské státy. Pokud se potvrdí informace, které minulý týden zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu, Evropská komise bude požadovat omezení vládního plánu o 15,6 %. Polská vláda musela svůj návrh snížit o 16,5 %, Slovensko o 14 %, Litva o 10 % a Estonsko o 12,5 %.
Dokonce i po škrtech, které Komise požaduje, by Česká republika svému průmyslu povolila druhé největší znečištění v přepočtu na jednoho obyvatele ze všech států EU: o tuto pozici se nově dělí s Finskem. Naproti tomu například Polsko se zásahem Evropské komise posunulo z páté na osmou příčku. První místo dál drží Estonsko.
 
Vláda v říjnu schválila národní plán, který počítá s razantním růstem exhalací – zhruba o pětinu během tří let. Přitom Česká republika už tak patří mezi nejhorší znečišťovatele v Evropě. Centrum pro dopravu a energetiku a Hnutí DUHA dodávají, že menší počet povolenek bude motivovat k inovacím a modernizaci průmyslu. Pomůže zároveň čistějším výrobcům na úkor zastaralých a málo efektivních.
 
Klára Sutlovičová z Centra pro dopravu a energetiku řekla:
„Snížit nadsazené kvóty v plánech dvanácti zemí bylo nutné: hlavním smyslem obchodování s emisemi je totiž snižování emisí. To hlavně platí pro nováčky v Evropské unii, kteří se pokusili systém obejít a dál podporovat neefektivní domácí průmysl štědrým přísunem povolenek. Menší počet povolenek bude prospěšný: sníží znečištění a uspíší modernizaci.“
 
Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:
"Samozřejmě se dalo čekat, že plán razantně zvýšit znečištění Komise hodí ministrům na hlavu. Podobné průhledné pokusy zamítla i polské, slovenské či lotyšské vládě. Ministři nemohli čekat, že jim strategie černého pasažéra projde. Že účelem obchodování s emisemi je snižovat exhalace, nikoli je zvyšovat, platí dvojnásob v České republice, která patří mezi nejhorší znečišťovatele v Evropě."
 
Poznámky:
 
[1] Belgie, Estonsko, Francie, Irsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko a Slovensko. Pravděpodobně bude seškrtán také plán Velké Británie, která jej dodatečně zvýšila.