EU by měla v pondělí rozhodnout o budoucnosti rizikového glyfosátu

Členské státy budou hlasovat už poosmé. Ministr Marian Jurečka má poslední šanci podpořit jiné, neškodné postupy 

Odvolací výbor členských zemí EU má v pondělí rozhodnout o případném prodloužení nezbytném pro další používání nebezpečného herbicidu glyfosát. Výbor bude rozhodovat po předchozích již sedmi neúspěšných pokusech členských zemí Unie toto prodloužení odhlasovat. Jde o jednu z posledních možností, jak rozhodnout o budoucnosti používání této látky. Registrace glyfosátu vyprší už 15. prosince.

Členské státy EU v minulosti nepodpořily dostatečnou většinou návrhy Evropské komise prodloužit povolení k používání glyfosátu na deset, respektive pět let bez dalších omezení. Okamžitě omezit a nejpozději do pěti let zakázat glyfosát si přejí Francie, Itálie, Rakousko, Lucembursko a další země. Stejné stanovisko odhlasoval minulý měsíc také Evropský parlament na doporučení českého europoslance Pavla Poce. Marian Jurečka naopak vždy hlasoval pro prodloužení rizikového glyfosátu bez dalších omezení.

Více o glyfosátu a důvodech, proč je nutné ho omezit a postupně nahradit jinými postupy, najdete zde: http://hnutiduha.cz/aktualne/glyfosat-eu-ministr-marian-jurecka-bude-zit...

Klára Kyralová, expertka Hnutí DUHA na potraviny a zemědělství, řekla:
“V pondělí naposled bude mít ministr Marian Jurečka šanci prosazovat omezené použití a postupné nahrazení glyfosátu, jak o něm sám dlouhodobě hovoří. Pětileté, rozsahem použití nijak omezené prodloužení registrace to nezaručuje, pouze prodlužuje dočasný stav a dává šanci na další prodlužování.”

“Prosazovat další povolení pro používání glyfosátu bez zákazu používání na veřejnosti nebo vysoušení plodin jen prodlužuje stav, kdy je rizikový herbicid nadužíván a naše zemědělství je na něm neudržitelně závislé. Je třeba nastavit závaznou lhůtu, během které se glyfosát začne postupně nahrazovat bezpečnějšími technikami. Ty existují jak pro jeho dosavadní používání na veřejnosti, tak v zemědělství.”


Kontakt:

Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA: 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz 

 

Šítky aktuality: