Ententýky, dva wattíky, ČEZ vyletí z elektriky

Nakopni žábu! Na prameni čisté energie sedí…ČEZ!

Hravá kampaň Hnutí DUHA podporující energetickou nezávislost domácností i obcí na energetických gigantech odstartovala před pár hodinami v pražských ulicích i na internetu [1, příloha].  “Majitelé domů, kteří si chtějí vyrábět elektřinu pomocí solárních panelů na vlastní střeše, jsou velkými energetickými firmami v čele s ČEZ znevýhodňováni. To stejné platí i pro obyvatele domácností, kteří chtějí přejít na čistou energii, tedy elektřinu vyrobenou za pomocí obnovitelných zdrojů, ” říká Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA.

Ekologická organizace prosazuje, aby si domácnosti i firmy mohly samy vyrábět čistou elektřinu a odebírat ji ze sítě, když zrovna nesvítí slunce. Záměry na instalaci malých fotovoltaických systémů ale musí složitě povolovat provozovatel sítě – na většině území právě ČEZ. ČEZ je tak v reklamní kampani zobrazen jako žába na prameni (čisté energie), kterou může každý naštvaný spotřebitel toužící po soběstačnosti nakopnout na webu www.nakopnizabu.cz.

“Obnovitelným zdrojům se v první řadě klade za vinu stoupající cena elektřiny. To, že jde o vykonstruovaný mýtus, prokázala nová nezávislá studie „Proč je elektřina osmkrát dražší”, která analyzuje její ceny v ČR v letech 1991 - 2014,” uvádí Martin Mikeska, další z týmu energetických expertů Hnutí DUHA.  Analýzu příčin drahé elektřiny představí ekologická organizace novinářům zítra. Vyplývá z ní, že se fotovoltaika podílí na celkovém zdražení elektřiny naprosto minimální částkou.     

 Existuje celá řada dalších důvodů k nakopnutí žáby na prameni čisté energie, například:

  • ČEZ nemá závazný plán postupného odstavování starých uhelných elektráren. Místo něj prosazuje výjimky pro jejich další provoz či je prodává fosilním miliardářům, jako třeba nedávno zastaralou elektrárnu Chvaletice kontroverznímu Pavlu Tykačovi.
  • ČEZ nabídl politikům ve své dozorčí radě výhodný nákup akcií, fakticky bezrizikové zbohatnutí. Jeden z příjemců - poslanec Oldřich Vojíř - po několika letech předložil ve sněmovně zákon, který přihrál ČEZu zdarma povolenky za desítky miliard korun.
  • ČEZ pomocí výhrůžek zdražením elektřiny, nasazení bývalých zaměstnanců na úřednická místa či uspořádání luxusního dýchánku pro členy Evropské komise dosáhl výrazného omezení funkčnosti systému obchodování s emisními povolenkami. Vysoké příděly povolenek vynucené ČEZem a dalšími vlivnými velkými firmami vedou ke slabé motivaci snižovat emise.
  • ČEZ propaguje elektromobily, ale už mlčí o tom, že jejich existence má smysl pouze v případě, že jezdí na čistě vyrobenou elektřinu, nikoli na elektřinu z uhelných a jaderných elekráren ČEZu.

Kontakty:
Jan Piňos, média a komunikace, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] Výtvarnou podobu kampaně Nakopni žábu na prameni čisté energie zpracoval Lukáš Urbánek, několikanásobný laureát ceny Magnesia Litera a držitel ceny Nejkrásnější kniha roku.

Příloha:
Vizuál reklamní kampaně (PDF)


Reklamní kampaň je součástí projektu "Nechci (do)platit na změnu klimatu: od nápadů k akci", jehož cílem je  stimulovat poptávku po domácí čisté energii , úsporách energie a recyklaci přírodních zdrojů. Projekt je realizován díky podpoře EHP fondů.

 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

Šítky aktuality: