Dobrovolníci pomohou poškozeným lesům a polím. Mohou se přihlásit do Týdnů pro krajinu

Tisková zpráva Hnutí DUHA

Dobrovolníci pomohou poškozeným lesům a polím. Mohou se přihlásit do Týdnů pro krajinu

pátek 3. května 2024

Od Šumavy až po Moravskoslezské Beskydy mohou letos opět pomáhat dobrovolníci při osmi týdenních turnusech akce Týdny pro krajinu, které Hnutí DUHA pořádá už 27 let [1]. Budou zachraňovat rašeliniště, pečovat o naše lesy či ochraňovat cenné louky. Pomáhat mohou také na ekologických farmách při pěstování zeleniny a ovoce v zemědělské krajině. V minulých letech odpracovali již 90 000 hodin.

Stále viditelnější problémy naší krajiny – dopady intenzivního zemědělství, lesy zničené kůrovcem i nešetrnou těžbou, chybějící krajinotvorné prvky – přitahují k tématu velký zájem veřejnosti. I proto Hnutí DUHA volí osvědčené turnusy v lokalitách, kde dobrovolníci mohou vlastníma rukama přispět k ochraně krajiny.

Mohou se těšit na oblíbené a atraktivní lokality: Bílé Karpaty, dvě lokality v Jeseníkách, Beskydy, Šumavu. Novinkou pro letošní ročník je turnus na Tišnovsku v osadě Kutiny.

Zemědělskou krajinu budou účastníci ozdravovat již podruhé při dvou týdenních turnusech na jihu Moravy – v sociálním podniku Jasan u Velkých Hostěrádek a na Dobro-družném statku ve Stupěšicích na Znojemsku.

Akce se koná díky podpoře desítek individualnich dárkyň a dárců. Lidé se mohou k finanční podpoře sedmadvacátého ročníku pomoci přírodě stále připojit na https://tydnyprokrajinu.hnutiduha.cz/. Kromě veřejnosti projekt podpořila nadace Alstom Foundation.


Filip Baťa, koordinátor Týdnů pro krajinu a koordinátor dobrovolnic a dobrovolníků z Hnutí DUHA řekl:

„Akce propojuje zážitky společně s pocitem dobře odvedené práce, přináší široké veřejnosti možnost se aktivně a prakticky podílet na řešení problémů současné české krajiny. To přímo v terénu s pomocí a pod dohledem zkušených osob, které se na daných místech věnují ochraně přírody již celá léta.” 


Michal Bajgart, koordinátor Týdnů pro krajinu a koordinátor z Hnutí DUHA řekl:

 „Změna prostředí, práce v krajině a poznání nových tváří přináší pocit prázdninového dobrodružství a smysluplně naplněného volného času čím dál více lidem. Připravujeme turnusy s ohledem na to, aby si vybral opravdu každý, kdo má zájem pomáhat a přitom se sám obohatit o nové zkušenosti a poznání nových tváří.”


Kontakty:

Filip Baťa, koordinátor Týdnů pro krajinu Hnutí DUHA, 777881994, filip.bata@hnutiduha.cz
Michal Bajgart, koordinátor Týdnů pro krajinu Hnutí DUHA, 775405781, michal.bajgart@hnutiduha.cz

 

Poznámky:
[1] Přihlašování na Týdny pro krajinu: https://tydnyprokrajinu.hnutiduha.cz/