Dnes začínají první letošní Týdny pro les a divočinu

 Dobrovolníci mohou pomáhat přírodě s Hnutím DUHA. Odpracovali už 51 000 hodin pro zdravé lesy a krajinu

Devět týdenních pracovních akcí pro dobrovolníky, kteří chtějí pomoci s obnovou zdravých lesů a zeleně v krajině, pořádá letos Hnutí DUHA. První z nich začínají dnes v Jizerských horách, na Strakonicku a ve Vsetínských vrších. Další akce proběhnou v Beskydech, na Králickém Sněžníku, v Jeseníkách nebo Bílých Karpatech [1].

Během dosavadních šestnácti ročníků se uskutečnilo již 103 Týdnů pro les a divočinu, během nichž přes 1 500 dobrovolníků odpracovalo 51 572 hodin a mj. vysadilo více než dvě stě tisíc stromů.

Na 140 dobrovolníků bude letos pomáhat s ochranou stromků před spasením zvěří, pečovat o remízky a meze ve volné krajině, kosit louky, likvidovat invazivní druhy dřevin, udržovat turistické stezky, mapovat výskyt chráněných živočichů či ošetřovat obecní zeleň. Součástí každé akce jsou i zajímavé večerní přednášky a také exkurze s odborným výkladem do nitra chráněných území. Zájemci o účast se mohou hlásit on-line na www.hnutiduha.cz.

Týdny pro les pořádá Hnutí DUHA v rámci své práce na ochraně a obnově zdravých lesů a krajiny. Ta pak bude např. více snižovat teplotní výkyvy či lépe zachycovat dešťovou vodu, a tím snižovat sílu a velikost povodní. Na konání jednotlivých turnusů spolupracujeme s odborníky ze správ chráněných krajinných oblastí a se soukromými vlastníky pozemků.

Většina letošních týdnů se koná v Olomouckém, Moravskoslezském a Zlínském kraji, a to díky podpoře Programu švýcarsko-české spolupráce. Týdny pro les a divočinu podporují také ministerstvo školství, vnitra a dárci Hnutí DUHA.

Eliška Kvitová, koordinátorka Týdnů pro les a divočinu z Hnutí DUHA, řekla:

„Přijet na týdny pro les může kdokoli, kdo chce prožít zajímavý a užitečný týden v lese – pomoci přírodě vlastníma rukama, provětrat si plíce, potkat zajímavé lidi a něco nového se dozvědět. Součástí programu je vždy také celodenní odborná exkurze vedená místními odborníky ze správ CHKO apod. Během předchozích šestnácti ročníků už bezmála 1 500 účastníků odpracovalo přes padesát jedna tisíc dobrovolnických hodin a vysázelo přes dvě stě tisíc stromů.“

 

Kontakt:

Jan Piňos, média a komunikace, 731 465 279731 465 279, email jan.pinos@hnutiduha.cz,

 

Poznámky:

 [1] Harmonogram letošních Týdnů pro les a divočinu:

 ·        4. – 13. července: Liberecký kraj, Jizerské hory, Jindřichovice pod Smrkem

·        5. – 12. července: Jihočeský kraj, Strakonicko, obec Radomyšl

·        5. – 12. července: Zlínský kraj, Velké Karlovice, Jezerné

·        19. – 26. července: Olomoucký kraj, Králický Sněžník

·        27. července – 2. srpna: Olomoucký kraj, CHKO Jeseníky, Keprník

·        2. – 9. srpna: Moravskoslezský kraj, CHKO Beskydy, hora Smrk

·        9. – 16. srpna: Zlínský kraj, Žítková

·        23. – 30. srpna: Zlínský kraj, Valašské Klobouky, Ščúrnica

·        23. – 31. srpna: Moravskoslezský kraj, Osoblažsko, Slezské Rudoltice

 

Podrobné informace k jednotlivým turnusům jsou dostupné na webu Hnutí DUHA www.hnutiduha.cz/tpl

 

Šítky aktuality: