Demonstrace za rozumnou a čistou energetiku

Zveme Vás na demonstraci za rozumnou a čistou energetiku a proti rozšiřování uhelných a uranových dolů

Arnika - Calla - Centrum pro dopravu a energetiku - Ekologický právní servis - Greenpeace ČR - Hnutí DUHA - Kořeny Litvínov - Naše Podještědí - Zelený kruh 

Akce se koná ve středu 12. září v 8.30  před Úřadem vlády ČR.

Demonstrace je svolaná nevládními organizacemi a starosty obcí ohrožených energetickými plány ministra Martina Kuby. Vláda má v tento den projednat návrhy státní energetické koncepce a surovinové politiky.

Plány ministra průmyslu znamenají návrat hluboko do minulého století. Ignorují potenciál energetických úspor, potlačují rozvoj obnovitelných zdrojů a konzervují závislost energetiky na uhlí, ropě a jádru. Nezajištují dlouhodobou konkurenceschopnost a udržitelnost domácí energetiky.

Plán ministra Kuby:

  • Připouští (byť s podmínkami) prolomení platných limitů těžby hnědého uhlí, zbourání Horního Jiřetína a Černic a přiblížení velkorypadel pod okna lidí v Litvínově. Naopak nepočítá s jejich vládou slíbeným legislativním zakotvením.
  • počítá s vrácením vyvlastňovacích paragrafů do horního zákona (přičemž Parlament právě nyní projednává jejich zrušení).
  • Navrhuje otevření nových uranových dolů na Jihlavsku a chemické loužení uranu v Podještědí.
  • Prosazuje zrušení fungujícího systému podpory obnovitelných zdrojů elektřiny a utlumení jejich dalšího rozvoje.
  • Zavádí dotace pro elektřinu z nových atomových reaktorů (dva v Temelíně a jeden v Dukovanech) ve formě garantované ceny, která zatíží spotřebitele.
  • Dává přednost spalování odpadu místo recyklace.

Na demonstraci vystoupí zástupci samospráv a ekologických organizací, například Josef Jadrný, zastupitel Liberce či Vladimír Buřt, místostarosta Horního Jiřetína. Moderovat bude herec Petr Vacek.

S obsahem a riziky Kubova plánu na rozvoj energetiky ČR v příštích třiceti letech se mohou lidé seznámit na portálu www.energetickakoncepce.cz.  Zde také mohou aktivně vyjádřit svůj názor.

Šítky aktuality: