Dárek šumavské divočině - nové fotografie rysů

Vzácné šelmy mapuje a hlídá padesát nových dobrovolníků Rysích hlídek Hnutí DUHA<--break->.

Fotopasti Hnutí DUHA instalované letos na Šumavě a v Pošumaví přinesly hned na počátku sezóny Rysích hlídek nové snímky (příloha). Fotografické úlovky zachytily dvojici rysů na okraji CHKO Šumava. Vzácné fotografie rysí samice s odrostlým kotětem jsou tak symbolickým dárkem pro Rysí hlídky na počátku zimní sezóny.

Letošního úvodního školení pro dobrovolníky Rysích hlídek na Šumavě se zúčastnilo téměř padesát nových zájemců. Naučili se od odborných lektorů i zkušenějších kolegů, jak rozpoznávat a dokumentovat rysí stopy či jak správně odebrat vzorky trusu pro analýzu DNA. Vyslechli také od zoologa Správy NP a CHKO Šumava Luďka Bufky přednášku o současném stavu šumavské rysí populace. Mozaiku informací doplnila ještě videa z fotopastí Vlčích a rysích hlídek z Beskyd, díky nimž mohli dobrovolníci vidět rysy téměř „naživo“ v jejich každodenním životě – při hrátkách, výchově mláďat či značkování.  

Fotopasti používají Rysí hlídky na Šumavě prvním rokem. Jejich správná instalace vyžaduje desítky hodin v náročném zimním terénu a stovky nachozených kilometrů. Jen v loňské sezóně strávili dobrovolníci Rysích hlídek při mapování území přes tři sta dní. V dubnu přineslo jejich snažení první fotografický „úlovek“.

Podle pracovníků Správy NP a CHKO Šumava tvoří česko-bavorsko-rakouskou populaci zhruba 50 - 70 zvířat. Kvůli převážně soumračné aktivitě a velkému areálu je velmi obtížné tato zvířata sledovat. Proto také zprávy z Rysích hlídek přispívají dobře k bližšímu poznání těchto zvířat.

Největším ohrožením pro vzácné šelmy je stejně jako všude v Evropě pytláctví. Rys se stává obětí trofejových lovců. Pro některé myslivce jsou bohužel šelmy kontroverzními zvířaty. Usilují o to, aby z naší přírody opět zmizely. Proto dobrovolné hlídky na Šumavě a v Pošumaví mapují výskyt rysa a šíří osvětu mezi místními lidmi i návštěvníky. Šelmy jsou v  přírodě nenahraditelné. Udržují v lese přirozenou rovnováhu, regulují přemnoženou spárkatou zvěř, a tím pomáhají zdarma lesníkům chránit mladé stromky před okusem.

Josefa Volfová, koordinátorka Rysích hlídek na Šumavě, řekla:

„Velmi mě těší, že na prahu nové sezóny Rysích hlídek na Šumavě jsme dostali tak krásný dárek v podobě vzácných snímků rysů v terénu. Fotopasti, které letos dobrovolníci pracně nainstalovali, tak už podruhé přinesly vzácný “úlovek.”

“Těší mě i rostoucí zájem dobrovolníků o Rysí hlídky. Lidé chtějí věnovat volný čas něčemu důležitému a smysluplnému. Každoročně si rysi na Šumavě získávají desítky nových obdivovatelů a ochránců. Společně chceme změnit vnímání rysa i dalších šelem veřejností, aby se staly vítanými a obdivovanými obyvateli našich lesů. Přinášíme proto z terénu fakta o jejich výskytu, každodenním životě i významu pro naši přírodu a rozšiřujeme je mezi lidmi na Šumavě. Především na nich záleží, zda tu tato krásná šelma zůstane.“

„Zrovna o uplynulém víkendu našli naši dobrovolníci stopy rysů a pravděpodobně také losa. Rysí hlídky jsou jedinečnou možností, jak nahlédnout do života těchto vzácných, volně žijících zvířat.“

Kontakt:

Jan Piňos, média a komunikace, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

 

Příloha:

Tři nové snímky rysů
Foto: archiv Rysích hlídek Hnutí DUHA

Dvě starší ilustrační fotografie z monitoringu
Foto: archiv Rysích hlídek Hnutí DUHA

 

 

 

 

 

 

 

 

Šítky aktuality: