Čisté technologie by do konce desetiletí ušetřily 20 000 miliard korun v účtech za paliva

Velké investice do chytrých, zelených inovací ušetří na účtech za fosilní paliva - ropu, plyn a uhlí - skoro třikrát více, než samy budou stát. Spočetla to dnes publikovaná zpráva oficiální Mezinárodní energetické agentury (IEA) o výhledech energetických technologií [1].

Agentura, mezi jejíž členy patří i Česká republika, propočetla, že už do konce tohoto desetiletí tak lze na dražších a dražších palivech ušetřit jeden bilion dolarů (20 000 miliard korun). Zpráva IEA však varuje, že se to může podařit pouze v případě, že jednotlivé země motivují podniky k investicím pomocí účinných zákonů, daňových úlev a jiných opatření.

Hnutí DUHA ve své iniciativě Velká výzva prosazuje nový zákon podle úspěšného britského vzoru, který stanoví, jakým tempem se Česko bude zbavovat své závislosti na fosilních palivech. Rozhýbe tak chytrá řešení jako je zateplování domů, čistá energie a pohodlná, rychlá veřejná doprava [2]. Sníží tak účty domácnostem, posílí ekonomiku a srazí naši závislost na dovozu ropy a plynu.

Zpráva potvrdila, že čisté technologie se vyplatí také proto, že díky inovacím rychle klesají výrobní náklady. IEA v ní připomněla, že cena solárních elektráren v některých zemích během pouhých tří let klesla o 75 %.

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
“Ropa i další fosilní paliva jsou dražší a dražší. Pokud stát nastartuje chytré zelené inovace, ušetří rodinám i podnikům enormní částky na účtech.”

“Zpráva přináší jasný vzkaz. Máme technologie, které mohou podstatně snížit naši závislost na stále dražších fosilních palivech. Investovat do nich se vyplatí.”

“Čeští politici by se měli přestat bát novot a inovací. Měli by rychle rozhodnout, jakým tempem se začneme naší závislosti na drahých fosilních palivech zbavovat. Měli by schválit nový rámcový zákon podle úspěšného britského vzoru, který rozhýbe investice do čistých odvětví. V naší iniciativě Velká výzva prosazujeme, aby se chytrá nová řešení stala součástí každodenního života nás všech.”


Poznámky:

[1] Podrobnosti o oficiální zprávě IEA o výhledech energetických technologií: www.iea.org/newsroomandevents/pressreleases/2012/june/name,27474,en.html

[2] Podrobnosti na www.velkavyzva.cz

Ilustrační foto: ekolist.cz

Šítky aktuality: