Číslo týdne: 76 miliard za ropu jsme loni poslali do států a firem ovládaných pohlaváry z Panama Papers

ČR potřebuje snížit svou závislosti na fosilních palivech<--break->.

Lidé z blízkého okolí Vladimíra Putina, ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev i vnuk kazašského vůdce Nursultana Nazarbajeva [1] jsou nejen prominentními klienty firmy Mossack Fonseca, kteří ukrývají své bohatství v daňových rájích. Jsou také spojeni s dodavateli 99,8 procent ropy do ČR. Do společností přímo či nepřímo ovládaných těmito prezidenty tak z naší země odteklo jen v roce 2015 76 miliard korun [2].

Více informací o těžbě ropy a chování režimů, které dodávají ropu do ČR a do EU najdete v infolistu Hnutí DUHA: http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2015/11/kdyz_tezba_ropy_poskozuje_lidska_prava.pdf

Současné nízké ceny ropy příjmy oslabují, ale v minulých letech byly enormní. Česká republika se tak nechtěně podílela na upevňování jejich moci a porušování lidských práv.

Vladimír Putin si svou moc a domácí oblibu zajistil zejména díky navrácení Ruska mezi přední velmoci, a to v minulosti rostoucími cenami ropy a zemního plynu. Ruské úřady zakazují či rozhánějí protesty za použití násilí, blokují řadu internetových stránek. Neziskové organizace jsou státem nuceny se označovat jako „zahraniční agenti“. Výhrůžky novinářům a tlak na nezveřejňování kontroverzních nesouhlasných materiálů jsou na denním pořádku. Řada aktivistů je ve vězení. Vraždy novinářů a aktivistů jsou vyšetřovány nestandardně a s průtahy [3]. 

Prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev je u moci od roku 2003, kdy převzal funkci od svého otce Gejdarova, někdejšího člena nejvyššího vedení Komunistické strany Sovětského svazu. Ten stál v čele země skoro bez přerušení od roku 1969. Opozice zvolení Alijeva označila za zmanipulované. Za jeho vlády se Ázerbájdžán stal jedním z nejautoritativnějších postsovětských států. Při protivládních demonstracích došlo k zatýkání občanů i pronásledování novinářů [4]. V posledních dnech se ještě ke všemu obnovil konflikt mezi Ázerbájdžánem a Arménií v Náhorním Karabachu.

Také kazašský režim prezidenta Nursultana Nazarbajeva využívá finance z vývozu ropy a nucenou přízeň či toleranci evropských zemí k potlačování opozice a budování kultu osobnosti. K posílení své osobní moci využívá Nazarbajev klanových a etnických struktur a rozsáhlého policejního aparátu [5]. V zemi vládne už od roku 1990 a ohlásil plán vládnout až do roku 2020 – z toho důvodu zadal svým vědcům úkol, aby se snažili odhalit tajemství nesmrtelnosti [6].

Největším dodavatelem zemního plynu do ČR je opět Rusko. Také domácí uhlí představuje z hlediska odlivu peněz problém. V Panama Papers figuruje i Daniel Křetínský, vlastník uhelných elektráren a tepláren. Také Pavel Tykač vlastní svůj Czech Coal přes neprůhlednou firmu sídlící na Kypru [7].

Česká vláda udělala zatím první krok ke snížení závislosti země na dovozu ropy a plynu i na uhelných dolech, když schválila přípravu antifosilního zákona, který se osvědčil v Británii a dalších zemích EU [8]. Musí však velmi přidat na tempu projednávání zákona, aby neohrozila jeho přijetí, jak slíbila ve svém programovém prohlášení.

Vláda ovšem musí současně prosazovat i konkrétní opatření pro snížení závislosti na fosilních palivech. Podle Hnutí DUHA by měla začít novelou zákona o podporovaných zdrojích energie a rozhýbat výstavbu obecních větrných elektráren, které mohou už za patnáct let vyrobit více než například dvě staré velké uhelné elektrárny ve Chvaleticích a Počeradech dohromady.

Zajímavosti z energetiky i dalších oborů najdete každý týden na webu www.cislotydne.cz

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Mezi Panamskými papíry najdeme obrazně řečeno také naše účty z čerpacích stanic. Česká závislost na fosilních palivech pomáhá autoritativním režimům. Ale také peníze z tuzemského nerostného bohatství se zčásti ztrácejí v daňových rájích a doma zůstává znečištění. Proto je potřeba, aby vláda co nejrychleji přijala antifosilní zákon a připravila další konkrétní opatření, která rozhýbou čisté domácí zdroje energie a sníží plýtvání přírodními surovinami.“

Kontakt:

Jan Piňos, média a komunikace, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] http://www.eurasianet.org/node/78086

[2] Statistika zahraničního obchodu http://apl.czso.cz/pll/stazo/STAZO.STAZO (kód KN8 pro zemní plyn je 27112100 a pro ropu 27090090)

[3] http://www.amnesty.cz/rusko/

http://www.amnesty.cz/pripady/pripad/rusko-vitisko

[4] http://www.amnesty.cz/pripady/pripad/azerbajdzan-manzele-janusovi 

http://www.amnesty.cz/pripady/pripad/aktiviste-nida-ve-vezeni

https://www.amnesty.org/en/countries/europe-and-central-asia/azerbaijan/report-azerbaijan/

[5] https://www.amnesty.org/en/countries/europe-and-central-asia/kazakhstan/report-kazakhstan/

[6] http://zpravy.idnes.cz/kazachstan-nazarbajev-elixir-mladi-jogurt-fjz-/zahranicni.aspx?c=A121106_213810_zahranicni_aha

[7] http://byznys.ihned.cz/c1-60328420-tykacova-kyperska-firma-vlastnici-czech-coal-si-vyplatila-dividendu-655-milionu

[8] http://hnutiduha.cz/aktualne/vlada-schvalila-pripravu-antifosilniho-zakona-muze-se-stat-velkym-obratem-k-cistsi

Šítky aktuality: