ČEZ by měl akcelerovat v obnovitelných zdrojích a pomoci lidem se snížením závislosti na plynu

Největší česká energetická společnost ČEZ dnes představila výsledky hospodaření za rok 2021 a plány do budoucna. Ty počítají s rozvojem obnovitelných zdrojů (nových 6 GW do roku 2030). Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš uvedl, že plánované zdroje energie na zemní plyn budou připraveny na využití vodíku v budoucnosti. Daniel Beneš zároveň řekl, že si nemyslí si, že by byly uhelné elektrárny provozovány déle, spíše současná situace povede k rychlejšímu rozvoji bezemisních zdrojů. [1]


Vzhledem k růstu cen energií kvůli drahým a nejistým dodávkám zemního plynu a potřebě snižovat závislost na Rusku by podle Hnutí DUHA měla právě většinově státní firma sama akcelerovat rozvoj domácích čistých obnovitelných zdrojů a svoje cíle zvýšit (například stanovit cíl v oblasti výstavby větrných elektráren jako zdroje s potenciálem dalších jednotek gigawattů v horizontu příštích let). Zároveň by měla při modernizaci tepláren upřednostnit využívání odpadního a geotermálního tepla či bioplynu z odpadů a čističkových kalů před zemním plynem. Také by měla aktivně pomáhat svým zákazníkům snížit jejich závislost na zemním plynu.   


Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, řekl: 

“Společnost ČEZ pokračuje v plánech na rozvoj obnovitelných zdrojů, což je správný směr. Ale aktuální situace s ruským plynem vyžaduje akceleraci výstavby domácích čistých obnovitelných zdrojů a většinově státní ČEZ by měl cíle a aktivitu zvýšit. Šéfové firmy také jasně neřekli, jak si firma poradí se závislostí na ruském plynu. Měla by při modernizaci teplárenství upřednostnit využívání obnovitelných zdrojů a odpadního tepla před zemním plynem. V neposlední řadě by měl ČEZ aktivně a ještě více pomáhat svým zákazníkům s úsporami energie a instalací fotovoltaiky, aby zvládli případný nedostatek zemního plynu, který reálně hrozí.”


Poznámky:

[1] https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2174947?h=8c60ef422d2b1151c65f5ee412fcdf6a