ČEZ chce vypouštět z elektrárny Počerady 4x více toxické rtuti, než je limit na ochranu zdraví

Ekologické a právnické organizace se přihlašují do správního řízení o výjimce pro uhelnou elektrárnu

511 na místo 128 kilogramů rtuti chce ročně vypouštět firma ČEZ z elektrárny Počerady. Nový limit pro ochranu zdraví před touto toxickou látkou platný od srpna 2021 tak chce až do poloviny roku 2025 překračovat dokonce čtyřnásobně [1]. Vyplývá to ze shrnutí žádosti o výjimku, které aktuálně zveřejnilo na webu Ministerstvo životního prostředí. [2] Elektrárna Počerady přitom není kvůli velkým vývozům elektřiny z ČR potřebná pro zásobování spotřebitelů a podle dlouhodobých plánů ČEZu měla být odstavena na konci roku 2023. [3]

Okolní obce, místní spolky či ekologické organizace se zároveň mohou v této chvíli přihlásit jako účastníci správního řízení o výjimce. Hnutí DUHA a Greenpeace i spolek právníků Frank Bold tak právě učinily a přihlášky odeslaly.

Délku navrhované výjimky pro provoz elektrárny Počerady (která je o rok a půl delší než plánovaná životnost elektrárny a termín předání zdroje novému majiteli, firmě Sev.en Energy), již dříve označily ekologické organizace za nepřijatelnou. [4] Délkou výjimky nahrává ČEZ svojí přímé konkurenci. Sev.en Energy v případě svojí první elektrárny Chvaletice žádala obdobnou výjimku až do roku 2029 a dá se tedy očekávat, že bude chtít znečišťování prostředí rtutí protahovat u elektrárny Počerady i po roce 2025.  

Rtuť se dostává do lidského těla zejména s potravou z rostlin a živočichů, ve kterých se kumuluje kvůli spadu do vody či do půdy. Obzvláště problematická je přeměna rtuti na extrémně nebezpečnou methylrtuť, která  má vysoce toxické účinky na nervovou soustavu, schopnost prostupovat placentou a negativně ovlivňovat vývoj mozku nenarozeného dítěte v těle těhotné ženy.

Elektrárna Počerady je nejen největším českým znečišťovatelem rtutí [5], ale také největším producentem skleníkového plynu oxidu uhličitého [6], který je hlavní příčinou změny klimatu.

Jiří Koželouh, vedoucí programu Energie, klima a odpady Hnutí DUHA, řekl:
“Nové evropské limity pro ochranu zdraví měly garantovat, že se do našich organismů bude dostávat méně toxické rtuti, kterou u nás vypouští dominantně uhelné elektrárny. Zastaralé provozy, které nejsou schopny limity splnit, je nutné zavírat, ne jim dávat výjimky. A už vůbec ne výjimky na dobu po konci jejich plánované životnosti. Většinově státní ČEZ chce přihrát konkurenci výhodu na úkor zdraví lidí, navíc vychytrale v době, kdy se všichni - zcela logicky - soustředí na ohrožení zdraví epidemií koronaviru.”

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace řekl:
“Prodlužovat provoz elektrárny Počerady nad rámec její životnosti je nesmysl. Pokud firma ČEZ ve své nejstarší a nejšpinavější elektrárně není schopná plnit emisní limity, měla by její provoz podstatně omezit či rovnou ukončit. A proč žádá ČEZ o výjimku na tak dlouhou dobu, že z ní bude profitovat jeho přímý konkurent na energetickém trhu, který má elektrárnu v roce 2024 převzít, je velkou záhadou. Jestli to má být ze strany polostátní firmy nějaký geniální podnikatelský záměr, tak ho moc nechápu.”

Kontakty:
Jiří Koželouh, Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Jiří Jeřábek, Greenpeace, 775 692 169, jiri.jerabek@greenpeace.org

Poznámky:
[1] Žádost ČEZ konkrétně navrhuje zvýšení množství rtuti ze 7 na 28 mikrogramů na metr krychlový. Za rok se jedná o zvýšení ze 128 kg na 511 kg. Podle žádosti celkem (za ty necelé 4 roky) vypustí při výjimce 2 261 kg, při splnění limitů by to bylo 857 kg.
[2] https://www.mzp.cz/ippc/ippc4.nsf/$pid/MZPPRHFI6C96
[3] https://www.seznamzpravy.cz/clanek/analytik-snobr-je-definitivne-jasne-ze-uhli-konci-otazka-zni-kdy-83601
[4] https://www.hnutiduha.cz/aktualne/cez-chce-v-poceradech-nicit-zdravi-klima-o-ctyri-roky-dele-umoznit-tykacovi-v-tom
[5] https://www.greenpeace.org/czech/tiskova-zprava/4572/mnozstvi-rtuti-z-uhelnych-elektraren-se-zvysilo-ekologicke-organizace-zadaji-ministra-zivotniho-prostredi-aby-zakrocil/
[6] https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2777156-elektrarna-pocerady-vypustila-loni-tolik-emisi-jako-vsechna-nakladni-auta-v-cesku