Čeští zástupci na Světovém kongresu o divočině

Novinky, rozhovory, tipy na interview, info z průběhu.

Stovky vědců, expertů a politiků, cestovatelé, ředitelé národních parků či rezervací, zástupci domorodých kmenů nebo cestovních kanceláří či fotografové se sjeli na desátý Světový kongres o divočině, který v pátek začíná ve španělské Salamance a potrvá sedm dní.

Hnutí DUHA má na kongresu Wild10 svého zástupce, který bude každý den posílat informace o nejzajímavějších událostech. Je k dispozici pro rozhovory přímo ze Salamancy a může také dávat tipy na interview s účastníky z Evropy i všech ostatních kontinentů.

Účastníci budou diskutovat o ochraně divočiny v Polsku i Antarktidě, Rakousku a USA, v Anglii nebo na Kamčatce, Tanzanii, Brazílii, Portugalsku či Německu. Mluvit se má o pralesech, divokých řekách, slonech nebo evropských velkých šelmách. Na programu jsou vědecké přednášky, diskuse o kultuře a divočině i blok cestovních kanceláří, jež vozí klienty do divoké přírody [1].

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA je přímo zařazen do programu – na kongresu bude mít odbornou přednášku o ochraně divočiny v národním parku na Šumavě.

Českých účastníků ovšem bude několik. Sice nedorazí nikdo z ministerstva životního prostředí, ale exministr Ladislav Miko řídí panelovou diskusi o prvním století ochrany přírody v Evropě a hlavně: jedním ze tří hlavních pořadatelů celého kongresu je odborné pracoviště Akademie věd ČR. Na konferenci jede také zástupce organizace Česká krajina.

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:

„Je to nejdůležitější mezinárodní jednání o ochraně divočiny za čtyři roky. Bude se tu debatovat o ochraně pralesů v Brazílii i Francii, o antarktickém pobřeží nebo rašeliništích na Šumavě, o polských vlcích a slonech v Botswaně. Hned několik sekcí kongresu je věnováno divoké přírodě ve středu Evropy, takže budeme hodně jednat s Němci, Poláky, Rakušany a Slováky.“

„Trochu mne zarazilo, že na seznamu účastníků není nikdo z ministerstva životního prostředí. Byla by to zajímavá příležitost poradit se se špičkovými vědci, vidět, jak to dělají jiné národní parky, nebo jednat s cestovními agenturami, které mají zájem vozit turisty do evropské divoké přírody.“ 


Poznámky:
[1] Více informací o kongresu dodá Hnutí DUHA nebo přímo na www.wild10.org.

Šítky aktuality: